X
Deklarata e fortë e Lubonjës: Regjimi i Ramës rrëzohet vetëm me dhunë

Analisti Fatos Lubonja, mendon se korrupsioni në Shqipëri është i integruar në sistem dhe se kemi një regjim që duhet rrëzuar. Sipas tij, ky regjim nuk mund të rrëzohet pa dhunë. Duke komentuar situatën politike dhe protestën e fundit të opozitës në studion e News24, në rubrikën “Opinion” Lubonja tha se nëse studentët do kishin bërë kaq dhunë, Rama do.

Mirëmbajtja e rrugës Milot – Balldre, kosto 10 herë më shtrenjtë se ajo që shpenzohet për rrugët në vend

Qeveria shqiptare ka harxhuar vitin e kaluar për të mirëmbajtur të gjitha akset rrugore në vend 1,5 miliardë lekë, ose 12 milionë euro, sipas të dhënave zyrtare të buxhetit. Kjo sasi fondesh u përdor për akset nacionale kombëtare dhe ato lokale ndërqytetase në të gjithë vendin, të cilat sipas të dhënave të Ministrisë së Infrastrukturës janë rreth 3800 kilometër, nga.

Kabllogrami/ Si ankohej Veliaj tek ambasadori amerikan, se Braçja i vodhi votat në Berat

Vjedhja dhe manipulimi i zgjedhjeve , ka qenë një nga fenomenet më të shëmtuara, që e kanë shoqëruar këto 30 vite Shqipërinë. Erion Veliaj, i cili sot sëbashku me Partinë Socialiste, do të shkojnë në zgjedhje pa opozitën, sepse kjo e fundit pretendon se mazhoranca manipulon votat me anë të parave që vijnë nga krimi i organizuar, dikur ka vuajtur.

“Luftë” përballë Kuvendit, lëndohen protestues, policë dhe gazetarë

Është tensionuar protesta e opozitës, përballë Kuvendit të Shqipërisë. Në drejtim të focave të policisë janë hedhur dhjetëra tymuese, flakadanë dhe kapsolla. Ndëra policia ka reaguar duke hedhur gaz lotjellës. Mësohet se njëri prej kameramanëve është lënduar nga këto tymuese. Gjithashtu është plagosur një protestues, i cili është transportuar në gjendje të fikti drejt spitalit. Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj.

Rama në fushatë elektorale, opozita vijon protestat për rrëzimin e tij

Protestues të shumtë nga e gjithë Shqipëria, janë bashkuar në protestën e opozitën, përballë Kryeministrisë. Opozita kërkon largimin e Edi Ramës, ndërkohë që ky i fundit, ka nisur fushatën për zgjedhjet e 30 Qershorit, ku Partia Socialiste do të garojë me vetëveten. Sipas organizatorëve të protestës, rreth 65 mijë qytetarë, kanë ardhur nga rrethet për t’u bashkuar në protestën e opozitës..

VIDEO / Champions League kthehet përsëri në duart e Liverpool, të kuqtë mundin Tottenham

Liverpool ka fituar finalen e madhe të Champions League pasi ka mposhtur Tottenham me rezultatin 2-0 në Wanda Metropolitana. Ishte një ndeshje e cila nuk përmbushi pritshmëritë pas aty dy gjysmëfinaleve të çmendura, gjithsesi, Liverpool ka merituar fitoren dhe megjithëse ka vuajtur në fund të takimit, ka ruajtur qetësinë dhe ka ngritur trofeun më prestigjioz europian për të gjashtën herë.

Rama përbetohet: Nuk jam hajdut, nuk kam futur dorën në xhepin e njerëzve, por jam arrogant

Kryeministri Edi Rama, mbajti një fjalim në hapjen e fushatës së Partisë Socialiste, e cila garon me veten, në zgjedhjet lokale, pasi opozita ka vendosur të bojkotojë. Rama, në pjesën më të madhe të fjalimit, foli për Partinë Demokratike dhe gjëmën, që sipas tij, opozita po i bën vendit. Me një mori sharjesh dhe ofendimesh për liderët e opozitës, kryeministri.

E rrallë/ Gaz Paja sapo martohet, shkon në fushatën e PS-së, krah Lali Erit

Gjatë hapjes së fushatës elektorale të Partisë Socialiste, ka ndodhur një nga ngjarjet më të rralla në këto 3o vjet. Aktori i Portokallisë, Gaz Paja, është martuar ditën e sotme, por sapo ka përfunduar celebrimin me gruan e tij, është nisur menjëherë drejt fushatës dhe u shfaq krah Erion Veliajt. Vetë, Lali Eri e konfirmoi këtë gjë, për të pranishmit..

Faturat e shfrenuara të PPP-ve, kostot sa dyfishi i referencave të Bankës Botërore

Banka Botërore rishikoi këtë vit me rritje kostot e ndërtimit të një kilometri rrugë në vendin tonë, duke e çmuar me 6 milionë euro një kilometër autostradë të kategorisë A dhe 1 milion euro një kilometër rrugë sekondare interurbane të kategorisë C. Qeveria e kontraktoi rrugën Milot-Balldren, të kategorisë A, nëpërmjet koncesionit PPP me 14.2 milionë euro për kilometër, ose.

Lubonja: Duhet një psikolog dhe një kriminalist, që të shpjegojë babëzinë e Ramës për të vjedhur

Analisti Fatos Lubonja, ka folur në emisionin “Të Paekspozuarit”, për koncesionet dhe aferat e qeverisë, duke marrë shkasë nga koncesioni i fundit i rrugës “Milot-Balldre”. Lubonja tha se nevojitet një psikolog dhe një kriminalist në studio, në mënyrë që të shpjegojë “babëzinë” e kryeministrit. Analisti u shpreh gjithashtu se  drejtësia hesht, për këto afera skandaloze, si rasti i tenderit të.