X
Bushati: Mazhoranca është në hall, duan të na bëjnë të besojmë se problemi nuk është i gjati por xhuxhi

Analisti Andi Bushati, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka komentuar reagimin e përfaqësuesve të mazhorancës, pas publikimit të përgjimeve të Bild, të cilat tregojnë se si elementë të krimit të organizuar kanë marrë vota në favor të PS-së. Bushati tha se mazhoranca është në panik, ndaj eksponentët e saj po prodhojnë deklarata mjaft të çuditshme. “Janë në hall shumë.

Gazetari i BILD, Peter Tiede: Shqipëria shtet mafioz, asnjë dallim mes mafias dhe politikës

Gazetari i Bild, Peter Tiede, në një intervistë për emisionin “Të Paekspozuarit”, ka deklaruar se Shqipëria është një shtet mafioz, ku nuk ka asnjë dallim mes mafias dhe politikës. “Gjykimi im, por edhe vlerësimi i hetuesve shqiptarë dhe të huaj, përfshirë shërbimeve informative të huaja, Shqipëria është një shtet mafioz, pa dallim mes mafias dhe politikës. Ka një rritje të.

Gjykata e Strasburgut: Prokuroria nuk mund të ndalojë botimin e përgjimeve

Prokurorët e Krimeve të Rënda Dritan Prençi dhe Vladimir Mara nxorën dje një urdhër, me anë të të cilit ndalojnë të gjitha mediat të publikojnë çfarëdo materiali të Dosjes 339, duke përfshirë edhe përgjimet. Urdhrin e dy prokurorëve e ka komentuar Ledi Bianku, ish-gjyqtar në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) në Strazburg. Në një koment, Bianku i.

E plotë/ Të gjitha pazaret kriminale Dako-Avdylaj për blerjen e zgjedhjeve

Gazeta gjermane Bild, ka botuar përgjimet ndërmjet kryetarit të Bashkisë së Durrësit Dako dhe drejtuesit të bandës kriminale Astrit Avdylaj i arrestuar për trafik kokaine në tetor 2018. Shkrimi i Bild, nga gazetari Peter Tiede, mban titullin “Si manipulohen votat nga mafia në Shqipëri”. Nga përgjimet kuptohet se: 1— Astrit Avdylaj cakton kandidatët për deputet në Durrës Astrit Avdylaj i.

Bild publikon tjetër përgjim, Avdylaj kërcënon punonjësit tek Ujësjellësi: Më thuaj kush janë të PD-së, ti shkundim…

Gazeta më e madhe në Europë, gjermania Bild, ka nisur të botojë përgjimet e dosjes 339, të cilat sjellin një panoramë të frikshme të manipulimit të zgjedhjeve në Shqipëri. “Gjashtë përgjimet që pasojnë janë pjesë e një dosje zyrtare të mbikëqyrjes gjyqësore të një hetimi kriminal me numër 339/1, të zyrës së prokurorisë së antimafias sa i përket aktivitetit kriminal.

“Bild” publikon përgjimin bombë/ Vangjush Dako dhe Astrit Avdylaj, bisedë të ngrohtë nga zyra e regjistrimit të pronave

Gazetari Piter Tide, i gazetës gjermane Bild,  ka publikuar përgjimet mes Astrit Avdyllajt, pjestarit  të grupit të Shijakut dhe kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dako. Kjo bisedë e publikuar nga Bild, tregon afrimitetin e madh mes Avdylajt dhe Dakos. Avdylaj e ka telefonuar Dakon nga zyra e regjistrimit të pronave në Durrës. BISEDA: Astrit Avdylaj: A të ka zënë gjumi mbrëmë.

Katër shtete kundër, BE nuk hap negociatat me Shqipërinë

Gazeta kryesore austriake,  “Die Presse”,  ka publikuar një shkrim lidhur me vendimin e Bashkimit Europian, për negociatat me Shqipërinë. Die Press njofton se sot është marrë de facto vendimi i Bashkimit Europian, për të mos hapur negociatat me Shqipërinë. “Franca Hollanda, Danimarka por edhe Gjermania janë kundër ose nuk janë pro, dhe se Këshilli i Ambasadorëve në BE sot i.

Djegia e mandateve, Plasari: Veprim i rëndësishëm në mbrojtje të demokracisë

Profesor Aurel Plasari ka analizuar situatën politike në vend, qëndrimet e maxhorancës dhe opozitës. Në studion e News24 në emisionin “A Show”, Plasari tha se djegia e mandateve nga opozita, është një veprim i rëndësishëm demokratik, në mbrojtje të demokracisë. Nuk i ka kursyer kritikat profesor Plasari i njohur për kryeministrin Edi Rama. “Unë e gjykoj që opozita ka ndërmarrë.

Progres-Raporti keqinformon për reformën në drejtësi

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Javën e kaluar, Komisioni Evropian publikoi Raportin e Përparimit 2018 për Shqipërinë. Këto raporte janë në thelb një përmbledhje e të dhënave të ofruara nga qeveria shqiptare, të filtruara më pas përmes vështrimit optimist të Komisionit Evropian. Pavarësisht nga deklarata e Kryeministrit Edi Rama se ky raport paraqet faktet e pakundërshtueshme për situatën në.

Dyshimet për diplomën e Erion Veliajt, prononcohet Universiteti i Sussex

Ish zëvendësministri i Arsimit, Taulant Muka, i cili ka një kohë të gjatë, që gjurmon plagjiaturat e zyrtarëve të lartë,  ka aluduar  se kryebashkiaku Erion Veliaj, ka falsifikuar diplomën e masterit. Por, akuzat për Veliajn, janë bërë edhe nga kundërshtarët e tij politikë në të kaluarën. Në vitin 2015, Veliaj publikoi dy diploma në rrjetet sociale, por akuzat kanë vijuar,.