Koncesioni i rrugës Orikum-Dukat do të kushtojë 50.5 milionë euro

Kompania “Gjikuria” u shpall fituese e koncesionit 13-vjeçar për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e rrugës Orikum-Dukat, një rrugë prej 16 kilometrash që do t’i kushtojë 50.5 milionë euro buxhetit të shtetit. Sipas dokumenteve të koncesionit, oferta fituese është 99.96 për qind e fondit të parashikuar për projektin. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njoftoi më 8 nëntor se përveç kompanisë “Gjikuria”, e.

Përshkallëzohet protesta, banorët e “Astirit” bllokojnë rrugën përballë Bashkisë së Tiranës

Banorët e Astirit kanë protestuar pranë ambienteve të Bashkisë së Tiranës, kundër prishjes së shtëpive të tyre, në kuadër të projektit për ndërtimin e Unazës së Madhe në kryeqytet. Për dhjetë ditë me radhë, qindra banorë, mes tyre dhe fëmijë kanë dalë në rrugë në mbrojtje të pronave të tyre, duke kërkuar një zgjidhje për strehimin. Një prej banorëve, i.

Bomba e PPP-ve në të ardhmen mund të sjellë rritje taksash

Qeveria duhet të dëgjojë ekspertët dhe partnerët financiarë si FMN dhe BE dhe të heqë dorë nga praktika e shumëkritikuar e PPP-ve. Ekonomia anemike shqiptare nuk do të përballonte e gjallë as 1/100 e dallgës që përballoi ekonomia greke, do të vdiste që në kontaktin e parë me të. Nga Panajot Soko* Pikë së pari, dua ta nis me të.

“Ta Nea”/ Edi Rama, kryeministri me nënë greke, droga dhe “Shqipëria e Madhe”

“Ta Nea” , një prej gazetave më të vjetra dhe ndër më të rëndësishmet në Greqi, i ka bërë një profil të gjatë kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. “Edi Rama: Kryeministri me nënë greke, droga dhe “Shqipëria e Madhe””, ishte titulli i të përditshmes greke. “Zjarr në marrëdhëniet grekoshqiptare hodhi me deklaratat e tij Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë, i.

Buxheti që po projekton katastrofën

Përtej një buxheti modest në dukje, me rritje të ulët të ardhurash, shpenzimeve të kontrolluara dhe uljeve të ndjeshme të borxhit, po projektohet ajo që ekspertët e quajnë katastrofa financiare e së ardhmes. Përmes formulës së koncesioneve po fshihet borxhi, ndërsa barra do t’u kalojë jo vetëm qeverive të ardhshme, por të gjithë shqiptarëve që do ta paguajnë nëpërmjet taksave. Ekspertët.

Skandali në burgje/ Tenderi një milionë euro për uniformat, vetëm një firmë bëri ofertë

Institucioni i cili duhet të riedukojë mbi 5000 shqiptarë, të arrestuar dhe dënuar, është përfshirë sërish në një skandal financiar. Dy ish drejtorët e fundit janë vënë nën akuzë për abuzime me detyrën, ndërsa sërish ky institucion ka bërë një tender që dyshohet të jetë i paracaktuar, me vlerë mbi një milionë euro. Tpz.al ka siguruar dokumentet e tenderit për.

Plani për prishjen e banesave tek “Unaza”, 12-vjeçari: Unë vetëm qaj, kam një javë që nuk me zë gjumi!

Pas takimit me protestuesit e Unazës së Re në Tiranë, të cilët kundërshtojnë prishjen e shtëpive të tyre, kreu i opozitës, Lulzim Basha ia ka dhënë fjalën një 12-vjecari, i cili tregoi se i gjithë fisi i tij po përjeton një dramë për shkak të kësaj çështje. Ai shpjegoi se ishte tomaksur dhe se nuk e  kishte zënë gjumi natën,.

Debati/ Bushati: Rama humb vetëm nëse opozita bojkoton zgjedhjet, Baze: Lulzim Basha do të shkojë në zgjedhje

Analisti Andi Bushati, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku u diskutua mosdekretimi i Sandër Lleshit nga presidenti Meta, deklaroi se kryeministri e ka kuptuar lojën, duke iu referuar kështu përpjekjes së opozitës dhe presidentit Meta për të përdorur mjeta ekstraligjore, për largimin e Edi Ramës. Bushati tha se e vetmja mënyrë që opozita të triumfojë në këtë betejë, është bojkoti.

Mosdekretimi i Lleshit/ Bushati: Meta bëri një akt politik, kërkon të frenojë pushtetin e Edi Ramës

Analisti Andi Bushati, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku u diskutua mosdekretimi i Sandër Lleshit nga Ilir Meta, u shpreh se veprimi i Presidentit është politik dhe se ai synon t’i ngrejë një barrikadë Edi Ramës. Bushati tha gjithashtu se presidenti ka detyrimin ti tregojë shqiptarëve, arsyen e mosdekretimit të Lleshit. “Kjo nuk është cështje që zgjidhet me dyer të.

Mero Baze: Vangjel Dule më mirë të shpallë që është përfaqësues i Agimit të Artë, nuk përfaqëson pakicën greke

Gazetari Mero Baze, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku u diskutua manifestime me tone raciste në Bularat gjatë varrimit të ekstremistit grek Kostandinos Kacifas, u shpreh se përfaqësuesit politikë të pakicës greke në Shqipëri, nuk e përfaqësojnë si duhet këtë grupim. Sipas, Bazes, pakica greke në Shqipëri është një pasuri kombëtare, ndërsa përfaqësimi i tyre politik është i varfër. “Vangjel Dulja.