X
Dosja 339/ Zëri i Amerikës: Krahas Vangjush Dakos, në përgjime edhe drejtues të tjerë vendorë, prokurorë dhe gjyqtarë

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë në pyetje kryetarin socialist të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, lidhur me hetimet që po zhvillohen mbi veprimtarinë kriminale të një grupi personash në Shijak, të arrestuar gjatë operacionit Vol-Vo 4 vitin e kaluar. Emri dhe zëri i zotit Dako është regjistruar në biseda telefonike të përgjuara antarëve të këtij grupi kriminal, i.

Nëse nuk hiqet taksa e qarkullimit, qeveria do i vjedhë qytetarët

Nga Ornela Liperi Shqiptarët paguajnë sot çmimin e naftës me prej rreth 1.43 euro/litër, që është i 13-i më i shtrenjtë në botë, sipas të dhënave të Global Petrol Price (të përditësuara në 13 maj), në nivel të njëjtë me shtete si Suedia, Zvicra, Hon Kongu, që kanë të ardhura për frymë shumë më të larta sesa ne. Një nga.

Koncesioni Tiranë-Durrës, zero transparencë nga qeveria

Nga Gjergji Erebara Ne e kemi të vështirë të gjykojmë mbi të mirat dhe të këqijat e një kontrate koncesionare për Autostradën Tiranë-Durrës për shkak se qeveria shqiptare zakonisht ka transparencë zero. Ky aktuali i prezantuar në media është një plan tërësisht jotransparent pa kurrfarë llogaridhënieje dhe pa kurrfarë mundësie për të gjykuar mbi kostot dhe përfitimet e taksapaguesve. Në.

Pas ‘Bild’ edhe televizioni publik gjerman kundër Ramës: Studentët e lanë protestën pasi u kërcënuan

Televizioni publik gjerman: Si askund në Europë, miratimi për BE-në nuk është më euforik se në Shqipëri. Njerëzit janë të pakënaqur me qeverinë e tyre, çdo një në dy persona dëshiron të largohet nga vendi. Maja e protestës janë studentët, që po e tregojnë pakënaqësinë e tyre në rrugë Rrjeti publik televiziv gjerman, ZDF, ka publikuar një reportazh të gjatë.

Afera që po gatuhet me koncesionin e Tiranë-Durrës

Nga Klodian Tomorri Katër vjet më parë qeveria shqiptare pajtoi një kompani të njohur greke për të hartuar Strategjinë Kombëtare të Rrugëve me Pagesë. Për 6 muaj Egnatia Odos studioi të gjithë rrjetin rrugor të Shqipërisë dhe në fund dorëzoi raportin, në të cilin listoheshin akset potenciale për t’u bërë me pagesë si dhe tarifat përkatëse, që duhet t’u ngarkoheshin.

Shqipëria kualifikohet për në finalen e madhe të ‘Eurovision 2019’

Jonida Maliqi çon në delir shqiptarët. Shqipëria kualifikohet në finalen e ‘Eurovision 2019’, që po zhvillohet në Izrael. Ka qenë ky verdikti i votimit pas 18 këngëve të gjysmëfinales së dytë të kompeticionit më të madh të këngës në Europë. Festivali ka sjell performanca të jashtëzakonshme nga 18 shtete, nga të cilat në finale do të shkojnë vetëm 10 prej.

Kryetari i partisë së pensionistëve: I thashë Bashës, më ndërto selinë, që të djeg mandatin, nuk e mbajti fjalën

Kryetari i Partisë së Pensionistëve, Selami Jenishehri, ka bërë një rrëfim mjëft të rrallë në emisionin “Të Paekspozuarit”. Ai tha se ka biseduar me Lulzim Bashën dhe i ka kërkuar që Volata Ademin t’i ndërtojë selinë e partisë, në mënyrë që ai të digjte mandatin. Duke qenë se, Basha ka dhënë përgjigje negative, Jenishehri e pranoi mandatin dhe sot është.

Gjyqi me Becchettin/ Endri Shabani: Ramës t’i sekuestrohet shtëpia dhe pronat, për të paguar faturën.

Pedagogu dhe aktivisti, Endri Shabani, ka komentuar lajmin se Francesco Becchetti mund të ketë fituar në arbitrazh, një shifër të cmendur prej 110 milionë euro, nga shteti shqiptar, për shkak se kryeminsitri Edi Rama i mbylli në mënyrë arbitrare televizionin. Shabani tha se Rama ka shpërdoruar detyrën dhe se paratë duhet ti paguajë ai, duke iu sekuestruar pronat. “Kjo faturë.

Bushati: Rama, i vetmi politikan që në 20 vjet nuk ka dhënë kurrë dorëheqjen, kokëfortësia e tij ka shkaktuar krizë

Analisti Andi Bushati, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka thënë se kryeministri Rama është i vetmi politikan në Shqipëri, që në këto 20 vite, nuk ka dhënë kurrë dorëheqjen. Bushati tha se ka shumë arsye përse Rama duhet të ishte larguar, por se kokëfortësia e tij, ka krijuar krizën aktuale. “Edi Rama mbrohet me një gjë që në pamje.

Lubonja: Ambasada e SHBA-së përdor standart të dyfishtë, nuk dua të jetoj në diktaturë se jam me Amerikën…

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka deklaruar se SHBA operon me standarte të dyfishta. Në vende si Shqipëria dënon dhunën në protesta, ndërsa kur ka interesa, si në rastin e Venezuelës, e promovon dhunën. “Po të vësh re, ka edhe një dopio standard. Edhe reagimi i SHBA ishte skandal. Kur bëhet fjalë për vende të tjera,.