Policia mbyll dhunshëm grevën e ish-të përndjekurve, dhunohen grevistët

Policia ka mbyllur në mënyrë të dhunshme grevën e disa ish-të përndjekurve që po zhvillohej në zonën e Komunës së Parisit. Forcat e policisë kanë ndërhyrë gjatë natës dhe kanë nxjerrë me forcë ish-të dënuarit që kishin hyrë në grevë urie në vendin ku disa vite më parë u vetëdogj Lirak Bejko. Sipas ish-të dënuarit politikë, policia ka ndërhyrë në.

Emigracioni i shqiptarëve, Rama: Nuk janë arsye politike, por ka ardhur në rënie

Kryeministri Edi Rama r ka quajtur një fenomen historik emigracionin në Shqipëri. Rama theksoi se arsyeja e emigracionit të shqiptarëve nuk vjen për arsye politike, por vetëm për një mundësi më shumë. Kryeministri tha se shifrat janë larg “bombave” që hidhen përditë nga llogoret e propagandës politike e mediatike. Ai mori si shembull largimin e 50 mijë personave nga Kroacia,.

Gjermania e prerë: Do t’i kthejmë me forcë azilantët shqiptarë

Gjermania jep mesazhe të qarta që nuk do të pranojë azilantë nga Shqipëria. Ambasadorja gjermane në vendin tonë Susanne Schütz theksoi sot në një konferencë të INSTAT azilantët do të kthehen me forcë në Shqipëri dhe do tu ndalohet hyrja për pesë vjet në Gjermani. Në konferencën “Sfidat e emigracionit”, Susanne Schütz u shpreh se Shqipëria është një vend kandidat.

U shkarkua nga detyra, prokuroria nis hetimet për Monika Lubonjën

Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë dhe Teatrit të Kukullave, Monika Lubonja u largua nga drejtimi i këtij institucioni.Ndërkohë, Ministria e Kulturës, përmes në postimi shpallur konkursin për personat e interesuar dhe që plotësojnë kriteret për të zëvendësua Monika Lubonjën në postin e Drejtorit të QKKF-së dhe Teatrit të Kukullave. Sipas njoftimi të shpqrndarë nga ministria, aplikimi dhe dorëzimi.

Nusja i helmoi nënën, flet djali: Marjana dyshonte se i bënte magji, prandaj e vrau

Oltjan Lami, djali i 47-vjeçares që u helmua nga nusja e tij në prill të vitit të kaluar, tregon konfliktet që kishte pasur Marjana Cmeta me të ëmën. Ai tregon se në një rast ishte bërë vetë dëshmitar i një përleshjeje mes të dyjave dhe e kishte ndarë nusen, por e kishte falur pas lutjeve të së ëmës. Ish-bashkëshorti i.

Presidenti Meta takohet me Kryeministrin e Turqisë, Binali Yildirim

Presidenti i Republikës Ilir Meta, zhvilloi sot një takim me Kryeministrin e Republikës së Turqisë, zotin Binali Yildirim, i cili gjithashtu merr pjesë në Forumin Global të Baku-së. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet tradicionalisht miqësore e vëllazërore, si dhe të partneritetit strategjik ndërmjet dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen për mbështetjen që Turqia i ka dhënë shqiptarëve ndër vite. Në mënyrë të.

Dardha zgjohet në panik nga rrëshkitja e tokës, në rrezik fshati i Fushë Arrëzit

Reshjet e shumta gjatë natës kanë bërë që të vijojë rrëshkitja e tokës në fshatin Dardhë të Fushë Arrëzit. Banorët e fshatit janë zgjuar në panik edhe sot, pasi kanë mëse një javë duke jetuar me frikë, pasi çarja po u afrohet banesave. Ata kanë bërë thirrje për ndihmë, qëkurse dherat u rrëmbyen kasollet e bagëtive disa ditë më parë.

Skenari i komplikuar i ARMO: Pas Allum, në skenë del dhe një tjetër offshore, Byllis Energji

Situata me rafinerinë e përpunimit të naftës ARMO, sa vjen e komplikohet më tej. Pas ikjes së IRTC-së, një offshore që e shfrytëzoi ARMO-n nga nëntori i vitit 2016 deri në nëntor 2017, dhe u largua duke lënë të paktën 35 milionë eura taksa të papaguara, në skenë kanë dalë disa operatorë të rinj. Në fillim të shkurtit ishte Allum.

215 makina të “braktisura” në rrugët e kryeqytetit, policia nis zhvendosjen e tyre

Policia Rrugore e Tiranës dhe ajo Bashkiake kanë nisur këto ditë zhvendosjen e 215 makinave të braktisura në kryeqytet. Pas evidentimit të automjeteve që nisur nga gjendja e tyre dyshohet se janë të braktisura prej kohësh nga zotëruesit apo përdoruesit e tyre ose shfrytëzojnë hapësirën publike si treg shitje, si dhe pas njoftimeve të vendosura nga Policia mbi xhamat e.

OKB: Shqipëria, ndër 20 vendet më të korruptuara në botë

Shqipëria është një nga vendet ku perceptimi i korrupsionit nga qytetarët e saj është ndër më të lartët në botë, sipas nën-indeksit të korrupsionit, të matur si pjesë e Indeksit të Lumturisë të publikuar së fundmi nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Një nga treguesit që shërbente për të matur indeksin e lumturisë ishte niveli i perceptuar i korrupsionit. Kompania.