Skandali me pronat në Lezhë, zbardhen emrat e pronarëve të rremë

“BalkanWeb” mëson emrat e personave që ‘përfituan’ nga skema e abuzimit me tjetërsimin e pronave në ‘Ranën e Hedhun’, skandal për të cilin u arrestua kryetari i Bashkisë së Lezhës Fran Frroku dhe nënrkyetari, Enver Hafizaj. Gazetarja Klodiana Lala ka mësuar emrat e personave që përfituan këto toka. Bëhet fjalë për Martin, Ndue dhe Lekë Frrokun dhe Vasil dhe Pjetër.

Dalin pamjet/ Momenti i arrestimit të kryetarit të bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj është vënë në pranga ditën e sotme nga policia për shpërdorim detyre. Ka qenë Prokuroria e Krimeve të Rënda, e cila ka hetuar rastin, duke e akuzuar kreun e Bashkisë për tjetërsim pronash. Siç bëhet me dije, në pranga janë vënë edhe nënkryetari i bashkisë si dhe 22 zyrtarë të tjerë të bashkisë.

EMRAT/ Bashkë me Frrokajn, ja kush janë zyrtarët e tjerë të arrestuar në Lezhë

Gjykata ka vendosur arrestimin e 23 zyrtarëve të Bashkisë së Lezhës, mes të cilëve edhe kryetarin Fran Frrokaj. Pas lëshimit të 23 urdhër-arresteve policia ka nisur punën për arrestimin. Deri më tani mësohet se janë ekzekutuar 7 fletë arreste. Janë sekuestruar edhe dy sipërfaqe të mëdha toke në Shëngjin dhe tek Rana e Hedhun. Më poshtë janë zyrtarët e ndaluar.

Bashkia Lezhë ‘zhvendoset’ në burg, 23 persona të arrestuar, mes tyre dhe kryetari

Kryetari i Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj është vënë në pranga ditën e sotme nga policia për shpërdorim detyre. Ka qenë Prokuroria e Krimeve të Rënda, e cila ka hetuar rastin, duke e akuzuar kreun e Bashkisë për tjetërsim pronash. Siç bëhet me dije, në pranga janë vënë edhe nënkryetari i bashkisë si dhe 21 zyrtarë të tjerë të bashkisë.

Arrestimi i kreut të bashkisë Lezhë, çfarë paralajmëronte para një muaji ministri Xhafaj

Duket sikur shoqërimi i në polici i kryetarit të Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj, ishte një ndodhi e paralajmëruar më parë. Vetë Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj deklaroi më 15 shkurt se do të kishte arrestime lidhur me akuzat për abuzime dhe tjetërsime të pronave. Ndërkohë më 17 shkurt nga qyteti i Lezhës, Xhafaj tha se shumë shpejt përgjegjësit do.

Propozimi i 9 deputetëve të PD: Të shfuqizohet 20 shkurti si dita e viktimave të komunizmit

Një grup deputetësh të Partisë Demokratike kanë depozituar një projektligj në Kuvend sipas të cilit Dita e Kujtesës të Viktimave të Regjimit Komunist duhet të jetë 26 shkurti. Nëntë deputetët demokratë e argumentojnë këtë ditë me datën kur në vitin 1951 u ekzekutuan 22 intelektualë me akuzën e hedhjes së bombës në Ambasadën Sovjektike. “Kjo date eshte me e pershtatshme.

Qeveria të tjera shpenzime luksi, 1 milion euro për makina

133 milionë lekë, pra mbi 1 milion euro. Kaq është shuma që pritet të shpenzojë Ministria e Punëve të Brendshme për blerjen e veturave dhe automjeteve të ndryshme për Gardën e Republikës, Drejtorinë e Burgjeve, SHISH, etj. Nga sa bëhet e ditur, tenderi është i ndarë në 14 nëntendera, sipas institucioneve dhe llojit të automjeteve. Nuk janë pak, por 49.

“Shfuqizimi i 20 Shkurtit” Bregu akuza për Bashën: Kështu nis, pastaj ngulet tabela në hyrje të selisë: “Tokë e zanun! Ndalohet kalimi!”

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Majlinda Bregu, ka reaguar ashpër pasi një grup deputetësh demokratë kanë depozituar një projektligj i cili parashikon shfuqizimin e datës 20 shkurt, si dita e përkujtimit të viktimave dhe përkujtimit të komunizmit në Shqipëri. Ajo rendit 6 pyetje, me anë të të cilave bën përgjegjës kreun e PD Lulzim Basha e për të cilin thotë:.

Përmbytjet kërcënojnë Shkodrës, IGJEUM: Po rriten prurjet në liqen dhe lumenjtë Drin e Bunë

Nga llogaritjet hidrologjike të IGJEUM-it, rezulton se lumenjtë Drin, Buna dhe Liqeni i Shkodrës do të kenë prurje dhe nivele të larta. Sot (e premte, dt.16) në basenin Drin-Buna dhe Liqenin e Shkodrës do të vazhdojë të ketë nivele të larta të ujit dhe rritje të hartës së përmbytjes. Nesër (e shtunë, dt.17) do të vazhdojë rritja e prurjeve në pjesët e.

Vasili: Shqipëria pa një drejtim shtetëror, nuk do ketë asnjë takim me Ramën

Gjatë një konference me gazetarët, kreu i grupit parlamentar për LSI-në, Petrit Vasili ka akuzuar kryeministrin për situatën ekonomike në të cilën ndodhet momentalisht vendi. Vasili thotë që heqja e ndihmës ekonomike është jo një ndihmë jetikë, por ndihmë biologjike për bukën e gojës. “Ky shtet i Edi Ramës. gafa të rrënuara të skemës ekonomike, sistem i shthurur. Paketa që.