Afera me pronat/ Në pranga edhe xhaxhai i Arben Ndokës

Mes të arrestuarve sot në Lezhë për shpërdorim detyre e abuzime me tokat në bregdet është edhe Gjok Ndoka, kryetar i këshillit të qarkut të Lezhës dhe përfaqësues i Partisë Socialiste. Ai është xhaxhai i ish-deputetit socialist Arben Ndoka. Gjoku u arrestua sot bashkë me kryebashkiakun e Lezhës, Fran Frrokaj e 21 zyrtarë të tjerë nga hipoteka, kadastra si dhe.

Skandali me tokat në Lezhë/ Kush janë përfituesit e rremë të pronave

Kryetari i Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj së bashku me 23 zyrtarë të tjerë nga hipoteka, kadastra si dhe topografë janë nën akuzë për shpërdorim detyre, pasi akuzohen se kanë tjetërsuar dhe kanë bërë pronë private një sipërfaqe të konsiderueshme ranishte në Shëngjin. Deri tani janë shoqëruar në polici 5 persona, ku bëjnë pjesë: Fran Frrokaj Kryetar i Bashkisë, Enver.

Një tjetër president klubi i përfshirë në skandalin e tjetërsimit të pronave te ‘Rana e Hedhun’

Presidenti i klubit të Shënkollit që militon në Kategorinë e Parë,  Artan Djala, është i përfshirë në skandalin e tjetërsimit të pronave që çoi në pranga edhe Fran Frrokajn, kryebashkiakun e Lezhës. Kreu i klubit të Shënkollit duhet të përballet me drejtësinë, pasi ndaj tij është lëshuar një urdhër arresti, si një nga personat përgjegjës për tjetërsimet e pronave në.

Delegacioni shqiptar viziton Teheranin, acarohen muxhahedinët: Po i rekruton Irani!

Një vizitë që ish presidenti Rexhep Meidani, studiues dhe gazetarë nga Shqipëria kanë bërë në Iran, ka acaruar muxhahedinët që jetojnë në Tiranë. Qëllimi i vizitës ka qenë pjesëmarrja në një ceremoni përkujtimore për Naim Frashërin, që u zhvillua në Teheran. Pjesë e delegacionit ishin edhe studiuesit Shaban Sinani, Ali Aliu etj. Por në një njoftimin për mediat, muxhahedinët ngrenë.

Rritja e faturave të ujit, ankohen banorët e Tiranës

Qytetarët e Tiranës thonë se faturat mujore të ujit u janë rritur, jo vetëm nga rritja e çmimit të ujit, por edhe të taksave dhe tarifave të tjera që u vijne në shtepi me këtë faturë. “Ishte rritur mi, si nuk ishte rritur. Kam pas paguar 20 mijë lekë pagova 25 mijë, pesë mijë lekë më shumë. 100 mijë lekë.

FOTO/ Shfaqet Saimir Tahiri, fotografohet në kafenetë e Tiranës

Ish-ministri i brendshëm, Saimir Tahiri, i cili është nën hetim nga Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe për të cilin është ngritur një komision hetimor, duket i pashqetësuar nga këto zhvillime. Ai është fotografuar nga Gazeta Shqiptare, teksa po pi një kafe në zonën e “Komunës së Parisit” me dy persona të tjerë. Tahiri që prej nisjes së hetimeve për përfshirje.

Durrës, shëtitorja “Taulantia” është lënë në harresë

Dikur një nga shëtitoret bregdetare më të bukura në Shqipëri, shëtitorja “Taulantia” e njohur gjerësisht me emrin “Vollga” , lëngon në kushtet e tejndotjes dhe mosmirëmbajtjes. Ujëra të zeza që ende derdhen në det, leshterikë të papastruar, si dhe infrastrukturë e pamirëmbajtur. Edhe rruga që shtrihet paralel me shëtitoren dhe Kodër Vilën, ajo e Currilave është në një gjendje të.

Prokurori i Elbasanit padi Arta Markut, Gjykata e Durrësit e ‘rrëzon’, Gina: Po më heton shoqja e saj e klasës

Gjykata e Durrësit ka rrëzuar ankimimin e bërë nga prokurori i Elbasanit, Dritan Gina, kundër kryeprokurores Arta Marku, me subjekt “kundershtim vendimi per mosfillim procedimi” ne lidhje me shkarkimin e tij si drejtues i prokurorisë së Rrethit Elbasan. Shkarkimi i tij nga detyra u bë nga prokurorja e përgjithshme e përkohshme Arta Marku, menjëherë sapo mori drejtimin e dikasterit të.

E papritur, urdhër arresti për futbollistin shqiptar

Një lajm i bujshëm dhe krejtësisht i papritur për futbollistin e Vllaznisë, Renato Malotën. Për mbrojtësin lezhjan është lëshuar një urdhër arresti së fundi, pasi mësohet se ai ka qenë pjesë e një skeme mashtrimi në lidhej me tokat në bregdet. Mes shumë zyrtarësh të përfshirë në operacionin, që ka çuar në pranga 23 zyrtarë, madje edhe drejtues të policisë,.

“Mami kishte shenjën e kafshimit në fytyrë, Marjanën e përzura nga shtëpia 5 muaj para vrasjes”

“Mamaja me Marjanën kanë pasur më herët konflikt me njëra-tjetrën. Një ditë i gjeta në dhomën time duke u zënë. I ndava në atë moment, por Marjanën e largova nga shtëpia. Vetëm për faktin që nëna ime e donte, e falëm prapë dhe e morëm në shtëpi“. Kështu është shprehur Olti Lami, ish-bashkëshorti i Marjana Çmetës, vajzës e cila akuzohet.