Një tjetër koncesion i ri, qeveria ia jep kompanisë private kontrollet e karburanteve

Një tjetër koncesion, apo siç njihen ndryshe PPP. Qeveria shqiptare ka miratuar një koncesion të ri në fushën e shpërndarjes së karburanteve.  Pas markimit tyre, në duart e privatit pritet të kalojë edhe kolaudimi i pompave të karburanteve. Aktualisht ky shërbim kryhet nga Drejtoria e Përgjithshme e Metrologjisë, një institucion në varësi të Ministrisë së Financave. Referuar vendimit të qeverisë,.

Hollanda do të bllokojë hapjen e negociatave me Shqipërinë

Në një shkrim të gazetës holandeze De Telegraaf, paralajmërohet vota kundër e Hollandës në takimin e liderëve të vendeve të BE-së në Bruksel në 28 dhe 29 qershor. Titulli i shkrimit është i drejtpërdrejtë “Hollanda bllokon pranimin e Shqipërisë në BE”, ndërsa në brendësi të artikullit sqarohet se shumica e partive të parlamentit hollandez janë kundër votës pro për hapjen.

Shqiptarët që u kthyen në tmerrin e Athinës

Zbulohen emrat e tre shqiptarëve të arratisur nga paraburgimi në Athinë. Ata ishin pjesë e një grupi prej 5 shqiptarësh të cilët ishin kthyer në një tmerr për Athinën, pasi kishin arritur të kryenin mbi 70 vjedhje me një dëm prej 400 mijë eurosh, shkruajnë mediat greke. Ata janë Radion Tahiri, Marjus Dedolli, Getjan Vrushaj, Laske Gjikuli, Getjan Vrushaj, shkruhet ne faqen.

“Askush nuk do të ndalet në këtë vend të varfër” as refugjatët sirianë nuk e duan Shqipërinë

Nëse vërtet në Shqipëri do të ngrihen kampe për refugjatët, për ta do të jetë një zhgënjim. Të paktën kjo kuptohet nga një shkrim i AFP, që ka intervistuar disa sirianë që iu është dashur të ndalojnë në vendin tonë. Jo vetëm se Shqipërinë, sirianët e shohin si një pjesë të rrugëtimit të tyre drejt Bashkimit Europian, por për ta,.

Spanjë/ Arrestohen 4 shqiptarë, grabisnin me dhunë banesat (VIDEO)

Garda Civile Spanjolle ka shkatërruar një bandë grabitësish shqiptarë të specializuar për vjedhjen e banesave. Hetimet filluan një muaj më parë, kur kriminelët hynë në një vilë në Torrelodones, në brendësi të së cilës ndodheshin një çift dhe dy fëmijët e tyre. Grabitësit shqiptarë konsideroheshin një grup i dhunshëm të cilët ushtronin presion psikologjik e dhunë fizike gjatë grabitjeve të.

Rezart Taçi shpallet i pafajshëm, nuk kishte paguar 8 milion euro detyrime tatimi dhe taksash

Edhe pas gjyqit të katërt të zhvilluar ndaj ish-manjantit të naftës, Gjykata e Shkallës së Parë e shpalli të pafajshëm. Sipas prokurorisë Taçi nuk kishte paguar 8 milion euro detyrime tatimi dhe taksash. Taçi akuzohej se kishte shmangur pagesën e TVSH-së, akcizës dhe taksën e karbonit, gjatë kohës që ka patur nën administrim kompaninë ARMO. Këtë konstatim fillimisht e ka.

Negociatat në pikëpyetje/Ditmir Bushati i dërgon falenderime Angela Merkelit

Në Tiranë ka paqartësi për qëndrimin që do të mbajë Gjermania në Bruksel, në 28 dhe 29 qershor. I vetmi reagim zyrtar nga shteti gjerman erdhi nga një mesazh i ambasadës për Oranews. Mesazhi ishte lakonik dhe nuk jep asnjë sinjal të qartë: “Bundestagu do të mblidhet përsëri javën e ardhshme”. Por në Tiranë, Lulzim Basha doli në parlament me informacione,.

Eurodeputeti Fleckenstein: Gjermania do të thotë “Po”, Franca ka rezerva, refugjatët nuk janë kusht

Finalja e debatit disajavor po afron dhe socialdemokrati gjerman nuk e thotë dot saktësisht nëse negociatat do të hapen apo jo, por e pohon se diskutimi vazhdon pasi ka rezerva, sidomos nga pala franceze, e cila i mëshon idesë se BE-ja duhet të reformohet një herë vet, pastaj të mendojë zgjerimin e mëtejshëm. Por, eurodeputeti Fleckenstein pohon se ka sinjale.

I fejuari theri prindërit, 25-vjeçarja: Sherrin e nisi vjehrra, mua s’më ka dashur se…

Krimi në familje trondit Durrësin. Një 25-vjeçar me origjinë nga Dibra ka masakruar me thikë prindërit e tij të moshuar. Bëhet fjalë për 75-vjeçarin Destan Neziri dhe 64-vjeçaren Hasije Neziri, të cilët kanë përfunduar në gjendje të rëndë në spitalin e qytetit bregdetar. Mësohet se bashkëshortët Neziri kanë marrë plagë të shumta dhe ndodhen në reanimacion nën kujdesin e mjekëve..

Matura Shtetërore, zbardhen përgjigjet e sakta të provimeve me zgjedhje

Dje 37 mijë maturantë në mbarë vendin iu nënshtruan provimit të fundit të Maturës Shtetërore 2018-të, atij të lëndëve me zgjedhje. Testi për secilin nga provimet me zgjedhje përmbante 20 pyetje, nga të cilat 10 pyetje ishin me përgjigje alternative dhe do të vlerësohen me 10 pikë, ndërsa 10 pyetje ishin me zgjidhje dhe do të vlerësohen me 30 pikë..