X
Skandali/ Betonizohet e vetmja kurorë e gjelbër në plazhin e Durrësit, do bëhen ndërtime

Betonizimi i hapsirave të gjelbra, nuk ndalet.  Pasi u shkatërruan plazhet më të bukura të Shqipërisë, duke filluar nga Velipoja e deri në Ksamil, tashmë radha u ka ardhur zonave që i kanë shpëtuar ndërtimeve. Në fokus të pushtetit është vënë kurora e vetme e gjelbër e ndodhur në plazhin e Durrësit, një zonë e cila ka qenë rezidenciale. Në.

Si u manipulua përgjimi i Dakos dhe Avdylit, “Tv Klan” fshiu fjalët “votojnë” dhe “Fushë Krujë”

Emisioni, “Të Paekspozuarit”, siguroi një dokument ekzkluziv, të prokurorisë, me transrikptin e bisedës së Vangjush Dakos, me njërin prej anëtarëve të bandës së Shijakut, Altin Avdyli dhe një bisedë tjetër mes Avdylit dhe një personi që kërkon para nga “Vangjushi” për të blerë vota. Këto dokumenta u publikuan në orën 21:00 në News 24, pa asnjë modifikim. Por, pak  përpara.

“Çmendet” kryebashkiakja e Prrenjasit, një miliardë lekë për stadium si “Arena Kombëtare”

Futbolli në Shqipëri vazhdon të përdoret nga politika për fushata elektorale. Krerët e bashkive të vogla e kanë përdorur shpeshherë këtë “armë”, teksa kanë premtuar binjakëzime me skuadra elitare në Europë. Dhe, disa ia kanë dalë mbanë dhe të tjerë në tentativë, ndërsa së fundmi, ideja është implementuar edhe nga kryetarja e Bashkisë së Prrenjasit, Miranda Rira. Duke qenë se,.

U inaugurua nga Rama me polifoni, por rruga e Lumit të Vlorës nisi si “ndërtim i paligjshëm”

Një hetim i Prokurorisë së Vlorës zbulon se një rrugë e inauguruar në prag të fushatës elektorale të 2017 nisi si ndërtim pa leje, ndërkohë që administratorët e kompanive nënkontraktore akuzohen edhe për falsifikim dokumentesh dhe shfrytëzim të paligjshëm të lumit. Çështja dërgohet në gjyq, ndërkohë që të pandehurit i mohojnë akuzat. Në shkurt të vitit 2017, Edi Rama inauguroi.

Skandal/ “Stolat inteligjentë” të Dritan Lelit në Lungomare, 15 deri 20 herë më shtrenjtë se çmimi i tregut

Një raport i Kontrollit të Lartë të Shtetit ka nxjerrë “zbuluar” kryetarin e Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, i cili akuzohet se ka shpërdoruar detyrën. Një nga projektet më të debatuara në Vlorë ka qenë edhe vendosja e “Stolave Inteligjentë”, në zonën e Lungomares. Tpz.al ka siguruar dokumentet e këtij raporti, ku rezulton se çmimi i një stoli inteligjent, është.

Tendera pa garë, Voltana Ademi e kthen Bashkinë e Shkodrës në “pronë” të saj

Bashkia e Shkodrës, një nga bashkitë kryesore në Shqipëri, është kthyer nga dita në ditë në “pronë” të kryetares Voltana Ademi. Me justifikimin se partia e saj është në opozitë dhe nuk ka marrë donacione nga qeveria, Voltana bën thuajse çdo ditë tendera me dhjetëra milionë lekë. Tpz.al ka bërë një vëzhgim të thjeshtë në Agjencinë e Prokurimit Publik, përgjatë.

93% e medikamenteve në farmacitë qëndrore të QSUT, të skaduara

Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se rreth 93 për qind e medikamenteve që gjenden në farmacinë qendrore të QSUT-së janë të skaduara-dëm i cili u akumulua vit pas viti në 447 milionë lekë, ndërkohë që qindra pacientë vuajtën pasojat e mungesës së barnave. Të paktën katër herë në vit, Fatjon Mara, 43 vjeç, mbërrin në Spitalin Pediatrik në.

ARRSH, tender me një firmë në garë që fiton me 99 % të vlerës së akorduar (dokumentet)

Para pak ditësh, Kontrolli i Lartë i Shtetit doli me një përfundim se në 40 përqind të tenderave nuk ka garë. Shifrat janë të frikshme, pasi bëhet fjalë për qindra miliona euro që u jepen subjekteve private, pa patur një garë reale. Pasojat sigurisht bien mbi qytetarët, të cilët po paguajnë më shumë taksa dhe kanë më pak shërbime. Pak.

Luksi i shfrenuar i Gjiknurit, një milion euro për rikonstruksionin e ministrisë

Ministri Gjiknuri vijon të fusë duart thellë në arkën e shtetit. Pasi nuk i mjaftojnë shpenzimet marramendës për pak kilometra rrugë, apo për dhënien e koncesioneve, Gjiknuri ka urdhëruar së fundmi që të rregullojë zyrat e tij. Tpz.al ka siguruar dokumentet e një tenderi që ka hapur ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, me një fond prej 113.315.914 lekësh të reja.

Propaganda e frikshme e Peleshit; 100 milionë lekë për aktivitetin e promovimit të bujqësisë

Rreth gjysma e shqiptarëve e mbajnë frymën gjallë nga bujqësia. Në vendet fqinje, bujqit i kanë sytë nga qeveritë, të cilat u lehtësojnë shumëçka, nga nafta, farërat, pesticidet, e deri te shitja. Madje, edhe kompensimi nëse prodhimi dëmtohet nga natyra. Por, në Shqipëri, bujqit i kanë sytë nga qielli. Edhe subvencionet, ato që jep BE-ja, nuk kanë shkuar te fermerët,.