X
Leli “mund” Subashin dhe Ademin, 60 mln lekë për dekorin e qytetit: Atmosfera afron njerëzit!

Krerët e bashkive janë vënë në radhë se kush do e zbukurojë më bukur qytetin. Tpz.al ka bërë një vëzhgim në Agjensinë e Prokurimit Publik, duke siguruar tenderët e tre bashkive, të përafërta nga numri i popullësisë; Vlora, Fieri dhe Shkodra. Siç pritej, kryebashkiaku që i kushton më shumë rëndësi fasadës, është Dritan Leli i Vlorës. Ky i fundit, edhe.

Leskaj “fshikullon” Voltana Ademin; Bashkia e Shkodrës, abuzime të mëdha me tenderat!

Një raport voluminoz i Kontrollit të Lartë të Shtetit ka nxjerrë “zbuluar” kryetaren e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademin, e cila e ka kthyer këtë institucion në “çiflig” të saj. Ish-deputeti dhe ministri i PD-së, Bujar Leskaj, ka “fshikulluar” rëndë ish-deputeten dhe kryetaren e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademin, për abuzime të rënda me detyrën. Në raport janë detajuar dhjetëra.

Rrugët e florinjta të Edi Ramës, shpenzimet stratosferike dhe piramidat e reja

  Një i ashtuquajtur super projekt, për ndërtimin e rrugëve, ka shpërthyer sot, në kokën dhe në mediat virtuale të Edi Ramës. Ky projekt në dukje gjigand, ngjan si dy pika ujë me PPP-të dhe koncesionet proverbiale, prej të cilave Edi Rama do të mbahet mend gjatë. Ky zëvendësim, bëhet jo vetëm për të rrëmbyer paratë publike, por duket edhe.

Rindërtimi i Unazës së Madhe/ Drama e banorëve që po mbeten pa shtëpi dhe kompanitë e dyshimta që fituan tenderin

  Në Shtator të këtij viti, qeveria e Republikës së Shqipërisë, vendosi rindërtimin e një pjese të Unazës së Madhe të Kryeqytetit. Ky projekt fillon në vendin e njohur si pallati me Shigjeta deri tek Rrethrrotullimi Shqiponja. Ky rindërtim, është planifikuar të kushtojë 40 milionë euro dhe gjatësia e kësaj rrugë është vetëm 2.2 kilometra. Në pamje të parë, ky.

Raporti i Tranzicionit, BERZH: Rrugët me PPP, potenciale për rritjen e detyrimeve të fshehura

Ekonomia e Shqipërisë po vijon të rritet sipas pritshmërive, por projektet e mëdha rrugore të planifikuara për tu ndërtuar nëpërmjet kontratave me Partneritet Publik përveçse janë te zhvilluara me procedura jo shumë transparente po krijojnë shqetësime në lidhje me potencialin që ato kanë për të rritjen e detyrimeve të fshehura u njoftua sot në raportin e tranzicionit të BERZH për.

Shqipëria, shumë taksa, pak të ardhura, si krahasohet me buxhetet e rajonit

Vendet e rajonit po e orientojnë buxhetin bazuar në prioritetet strategjike të zhvillimit të qëndrueshëm, Shqipëria e ka mendjen tek koncesionet… Shqipëria mbetet vendi me barrën më të lartë të taksave në rajon së bashku me Serbinë, por që nuk arrin ta justifikojë atë me të ardhura. Vendi nuk ka arritur asnjëherë të ketë të ardhura më të larta se.

Buxheti që po projekton katastrofën

Përtej një buxheti modest në dukje, me rritje të ulët të ardhurash, shpenzimeve të kontrolluara dhe uljeve të ndjeshme të borxhit, po projektohet ajo që ekspertët e quajnë katastrofa financiare e së ardhmes. Përmes formulës së koncesioneve po fshihet borxhi, ndërsa barra do t’u kalojë jo vetëm qeverive të ardhshme, por të gjithë shqiptarëve që do ta paguajnë nëpërmjet taksave. Ekspertët.

Skandali në burgje/ Tenderi një milionë euro për uniformat, vetëm një firmë bëri ofertë

Institucioni i cili duhet të riedukojë mbi 5000 shqiptarë, të arrestuar dhe dënuar, është përfshirë sërish në një skandal financiar. Dy ish drejtorët e fundit janë vënë nën akuzë për abuzime me detyrën, ndërsa sërish ky institucion ka bërë një tender që dyshohet të jetë i paracaktuar, me vlerë mbi një milionë euro. Tpz.al ka siguruar dokumentet e tenderit për.

Tre përgjimet që zbulojnë lidhjet e Vangjush Dakos me Avdylët e Shijakut

Emisioni “Të Paekspozuarit”, ka publikuar tre përgjime që tregojnë mardhënien e kryetarit të Bashkisë së Durrësit, me anëtarët e bandës së dyshuar të Shijakut. Në këto biseda diskutohet se si do blihen votuesit, falenderimi i Dakos për Avdylët dhe dëshmohet mardhënia e afërt e kryebashkiakut të Durrësit me këta persona. 1 Përgjimi i parë mban datën 24 Qershor 2017, vetëm.

Skandali/ Klosi premton të heqë guroret në Krujë, Gjiknuri jep leje të reja!

Guroret dhe furrat e gëlqeres po shëmtojnë dita ditës Krujën, një nga qytetet më historike në Shqipëri. Shumëkush mund të shohë masakrën që po u bëhet maleve dhe kodrave përreth këtij qyteti. Në vend të pemëve të dikurshme, nga ajo zonë kanë mbetur male të gërryera, kamionë të rëndë dhe tym nga furrat e gëlqeres. Pak muaj më parë, ministri.