X
Propaganda e frikshme e Peleshit; 100 milionë lekë për aktivitetin e promovimit të bujqësisë

Rreth gjysma e shqiptarëve e mbajnë frymën gjallë nga bujqësia. Në vendet fqinje, bujqit i kanë sytë nga qeveritë, të cilat u lehtësojnë shumëçka, nga nafta, farërat, pesticidet, e deri te shitja. Madje, edhe kompensimi nëse prodhimi dëmtohet nga natyra. Por, në Shqipëri, bujqit i kanë sytë nga qielli. Edhe subvencionet, ato që jep BE-ja, nuk kanë shkuar te fermerët,.

Pasi shkatërroi malet e Krujës, Gjiknuri i jep leje “Babasi COO” për mermer në malet e Dibrës

Në mars të vitit 2016, Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj (alias Lali Eri), do të deklarontë në një dalje publike se “Çim Babasi është gogoli i mjedisit, shkatërroi malet e Krujës”. Por, 29 muaj më pas, qeveria e tij e Rilindjes e ka “shpërblyer” me një leje minerare firmën “Babasi COO”, e cila zyrtarisht drejtohet nga familjarët e.

Kryebashkiaku i Kukësit i zgjidh hallet e kuksianëve nga Nju Jorku, 1 javë takime në SHBA!

Në kulmin e punëve publike, kreu i Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu, po përgatitet për një udhëtim të gjatë në SHBA. Për 1 javë, drejtuesit e bashkisë do të udhëtojnë në Nju Jork, ku do të zhvillojnë takime. “Pushimet” dimërore do të fillojnë në datën 9 tetor dhe do të përfundojnë në datën 16 tetor. Tpz.al disponon dokumentet e një.

Skandali/ Punonjësit e Veliajt pijnë ujë me tender, qytetarët mbajnë radhën në autobote

Abuzimi me pushtetin nuk njeh kufij! Pushtetarët, pasi vunë pasuri të madhe, fituan prona publike, blenë vila në zonat urbane dhe bregdetare, tashmë mendojnë për kushtet e punës. Nëse çdokush prej nesh është zgjuar e ngrysur duke dëgjuar “hajde ujë Selite!”, krejt e kundërta ndodh me punonjësit shtetërorë. Ata, të cilët duhet të punojnë që t’u sigurojnë qytetarëve të thjeshtë.

19 muaj pas djegies dhe 4 pas përmbytjes, Biblioteka kujtohet të rregullojë bodrumin!

Çdo ditë, në Agjencinë e Prokurimit Publik shpallen tenderë për udhëtime me avion jashtë vendit. Punonjësit shtetërore udhëtojnë për në Madrid, Varshavë, Londër, Uashington. Madje, edhe në Johanesburg, apo në Pekin. Të gjitha institucionet shtetërore nuk humbasin asnjë ditë kohë për këto udhëtime, duke i prokuruar në mënyrë të shpejtë. Por, krejt e kundërta ndodh me punët emergjente, ato të.

Firma “Fusha”, e preferuara e Veliajt, shpallet sërish fituese me ofertën më të lartë!

Firma “Fusha” shpk, e preferuara e kryebashkiakut Erion Veliaj, vijon të fitojë tenderë që varen direkt nga kryetari i bashkisë së Tiranës. Në pritje të fillimit të punimeve për shkatërrimin e Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e  kullave me teatër, Ujësjellësi i Tiranës, një institucion me varësi direkte nga Bashkia, e ka shpallur fituese këtë firmë, megjithëse kishte ofertën më të.

Skandali/ Veliaj jep me qira 6.133 hektarë pyll në Petrelë për 400 mijë lekë në vit!

Erion Veliaj kthen sytë nga fshati! Jo për investime, por për të zaptuar pronën publike. Pasi fali mijëra metra katrorë në qendër të Tiranës “klientit” të tij, firmës “Fusha”, kryetari i Bashkisë së Tiranës i vë “syrin” pyjeve rreth e qark Tiranës. Institucioni i drejtuar prej tij ka filluar procedurën për dhënien me qira të një sipërfaqe të madhe pylli.

Adriatik Zotkaj i jep firmës 7-muajshe Kombinatin e Poliçanit për 20 vjet. Nga armë, do të “prodhojë” pllaka guri!

Një firmë e regjistruar vetëm shtatë muaj më parë, mori me qira Kombinatin e Armëve në Poliçan për 20 vjet. Bashkia e Poliçanit, e drejtuar nga Adriatik Zotkaj, ka finalizuar dhënien me qira të ambienteve të Kombinatit, i cili dikur prodhonte armë dhe municione. Tpz.al ka siguruar dokumentet, ku rezulton e finalizuar e gjithë procesi. Sipas tij, do të jepet.

“Rruga e Arbrit”, qeveria shpërblen me 4 mln euro firmën “Gjoka”, rrugën do e bënte me paratë e veta!

Ndërtimi i rrugës së Arbrit, që lidh Tiranën me Bulqizën dhe Dibrën, ka qenë premtimi i shumë kryeministrave. Pas vitesh zvarritje, firma private “Gjoka” bëri një kërkesë për një punë të pakërkuar në qeveri, dhe pas tenderit, u shpall fituese. Firma fitoi koncesionin, ku do investonte 250 milionë euro të vetat, të cilat do i marrë me këste. Në kontratë.

Edi Rama “sfidon” Tahirin dhe Xhafën, shpall tenderin 13 mln euro për uniformat e policisë

Pak ditë më parë, Tpz.al publikoi investigimin se një kompani (Gjergjefi) e akuzuar më herët nga mazhoranca aktuale se fitonte tenderët në mënyrë të paracatuar, fitoi tenderin me vlerë 1 milionë euro për uniformat e policisë. Sipas tenderit, puna duhet të ketë nisur dhe shumë shpejt do të shkojnë edhe uniformat e para. Por, pak ditë nga shpallja e fituesit,.