X
Pushimet e padrejta nga puna, 13.4 milionë euro kosto më 2018

Buxheti i shtetit kreu rreth 2700 pagesa gjatë vitit të kaluar për të shlyer dëmshpërblimet e vendosura nga gjykatat për pushime të padrejta nga puna në administratën publike qendrore apo vendore me një kosto të përgjithshme prej 1.7 miliardë lekësh, bëhet e ditur nga të dhënat e thesarit të analizuara nga BIRN. Faturat e klasifikuara si “Shpenzime për ekzekutim të.

Monopol në shëndetësi, zbulohen lidhjet e fshehta mes PPP të hemodializës dhe laboratorëve

Nga Adriatik Doçi dhe Elton Qyno  Një fill i hollë dhe i padukshëm që lidh tre shoqëri holandeze, të cilat kanë administrator dhe zyra të përbashkëta, bashkon dy koncensionet më të mëdha të dhëna nga Shteti në sektorin e shëndetit publik me monopolistin e shëndetësisë private në Shqipëri. Sërish, si në skandalin e D.H.Albania, mburoja e shoqërive offshore përdoret nga.

Komisioni i Prokurimit Publik i hap rrugën koncesionit të pompave të karburantit

Komisioni i Prokurimit Publik i hapi rrugën koncesionit të debatueshëm të kontrollit të pompave të naftës dhe gazit të lëngshëm, pasi rrëzoi të enjten ankesën e një kompanie zvicerane, që pretendoi se gara ishte diskriminuese për operatorët e huaj. Sipas vendimit të Komisionit të Prokurimit Publik, pretendimet e kompanisë “Penzoil Trading SA” për një sërë pikash të procedurës tenderuese, të.

Përgjimet e reja/ Si bliheshin votat në Durrës nga Dako dhe Avdylajt

Nga Klodiana Lala dhe Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative, BIRN/ Dhjetëra përgjime dhe dokumente të siguruara nga BIRN përmes dy hetimeve në Prokurorinë e Krimeve të Rënda hedhin dritë mbi përfshirjen e krimit të organizuar në episode të blerjes së votave në Durrës, Kavajë, Lezhë dhe Dibër, ndërkohë që Shqipëria po shkon drejt një procesi të ri zgjedhor. Në katin.

Mirupafshim PPP, përshëndetje Korporata e Investimeve Shqiptare

Nga Johannes Estrada Një ndjenjë gëzimi përshkoi shumicën e shoqërisë këtë të martë, kur u njoftuam nga Qeveria se “propozimet e pakërkuara”, një nga format më të kritikuara të koncesioneve e PPP-ve do të hiqeshin nga legjislacioni aktual. Teksa përdorimi i PPP-ve është konsideruar prej kohësh si shqetësues nga mediat lokale, por dhe nga misione të FMN-së, forma e tyre më ekstreme.

Prokuroria e Tiranës heton lidhjet mes DH Albania dhe kompanisë Gener 2 të Bashkim Ulajt

Një muaj e gjysmë pas zbulimit të skandalit të DH Albania, Prokuroria e Tiranës ka lëshuar urdhër-arrestin e parë për përfaqësuesin 26-vjeçar të kompanisë që fitoi dy tendera me vlerë rreth 28 milionë euro përmes dokumenteve të falsifikuara. Më 19 janar, Gjykata e Tiranës ka dhënë masën e arrestit me burg në mungesë për Avdjol Dobin, i cili akuzohet për.

SUPER SKANDAL/ Ja si PS ka punësuar militantët nëpër burgje

Hetimet e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për ish-drejtorin e Burgjeve, Arben Çuko ekspozojnë farsën e konkurseve publike dhe ndërhyrjet për punësime nga zyrtarë lokalë, deputetë të Partisë Socialiste dhe në një rast, edhe nga kabineti i kryeministrit Edi Rama. Më 30 prill 2018, drejtori i Përgjithshëm në atë kohë i Burgjeve, Arben Çuko mori një telefonatë nga kabineti i.

Unaza e re/ Zëri i Amerikës: “DH Albania” u favorizua nga institucionet

Në Shqipëri zbulohen detaje të tjera lidhur me kompaninë DH Albania e cila fitoi garën për ndërtimin e një pjese të Unazës së Re në Tiranë, duke përdorur dokumenta të falsifikuar të një kompanie amerikane Dunwel Haberman. Zëri i Amerikës ka siguruar informacione që dëshmojnë se administrata shqiptare ka ndihmuar kompaninë DH Albania për marrjen e licencës së ndërtimit në.

Dokumenti dhe njerëzit pas DH Albania nxjerrin zbuluar kompaninë e Bashkim Ulajt

Një javë më parë, ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri konfirmoi  fillimin e hetimeve penale në Shqipëri dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër kompanisë Dunwell Haberman, e cila fitoi përmes dokumenteve të falsifikuara dy tendera me vlerë rreth 28 milionë euro nga institucionet në varësi të Gjiknurit. “Hetimet shumë shpejt do të nxjerrin kush janë aksionerët e.

Ekskluzive/ Zbulohet skandali, kompania që fitoi tenderin e Unazës së Re, falsifikoi letrën e Sekretarit të Shtetit të Delaware të SHBA-së

  Emisioni “Të Paekspozuarit”, ka arritur të zbulojë një mega skandal, lidhur me kompaninë DH Albania e cila është fituese e lotit të parë prej 18 milionë euro për rindërtimin e Unazës së Madhe. Kjo kompani ka depozituar në Qendrën Kombëtare të Biznesit në Shqipëri, një letër nga Sekretari i Shtetit të Delaware, Jeffrey Bullock, për të vërtetuar se kompania.