Shqipëria, shumë taksa, pak të ardhura, si krahasohet me buxhetet e rajonit

Vendet e rajonit po e orientojnë buxhetin bazuar në prioritetet strategjike të zhvillimit të qëndrueshëm, Shqipëria e ka mendjen tek koncesionet… Shqipëria mbetet vendi me barrën më të lartë të taksave në rajon së bashku me Serbinë, por që nuk arrin ta justifikojë atë me të ardhura. Vendi nuk ka arritur asnjëherë të ketë të ardhura më të larta se.

Buxheti që po projekton katastrofën

Përtej një buxheti modest në dukje, me rritje të ulët të ardhurash, shpenzimeve të kontrolluara dhe uljeve të ndjeshme të borxhit, po projektohet ajo që ekspertët e quajnë katastrofa financiare e së ardhmes. Përmes formulës së koncesioneve po fshihet borxhi, ndërsa barra do t’u kalojë jo vetëm qeverive të ardhshme, por të gjithë shqiptarëve që do ta paguajnë nëpërmjet taksave. Ekspertët.

Skandali në burgje/ Tenderi një milionë euro për uniformat, vetëm një firmë bëri ofertë

Institucioni i cili duhet të riedukojë mbi 5000 shqiptarë, të arrestuar dhe dënuar, është përfshirë sërish në një skandal financiar. Dy ish drejtorët e fundit janë vënë nën akuzë për abuzime me detyrën, ndërsa sërish ky institucion ka bërë një tender që dyshohet të jetë i paracaktuar, me vlerë mbi një milionë euro. Tpz.al ka siguruar dokumentet e tenderit për.

Tre përgjimet që zbulojnë lidhjet e Vangjush Dakos me Avdylët e Shijakut

Emisioni “Të Paekspozuarit”, ka publikuar tre përgjime që tregojnë mardhënien e kryetarit të Bashkisë së Durrësit, me anëtarët e bandës së dyshuar të Shijakut. Në këto biseda diskutohet se si do blihen votuesit, falenderimi i Dakos për Avdylët dhe dëshmohet mardhënia e afërt e kryebashkiakut të Durrësit me këta persona. 1 Përgjimi i parë mban datën 24 Qershor 2017, vetëm.

Skandali/ Klosi premton të heqë guroret në Krujë, Gjiknuri jep leje të reja!

Guroret dhe furrat e gëlqeres po shëmtojnë dita ditës Krujën, një nga qytetet më historike në Shqipëri. Shumëkush mund të shohë masakrën që po u bëhet maleve dhe kodrave përreth këtij qyteti. Në vend të pemëve të dikurshme, nga ajo zonë kanë mbetur male të gërryera, kamionë të rëndë dhe tym nga furrat e gëlqeres. Pak muaj më parë, ministri.

Skandali/ Betonizohet e vetmja kurorë e gjelbër në plazhin e Durrësit, do bëhen ndërtime

Betonizimi i hapsirave të gjelbra, nuk ndalet.  Pasi u shkatërruan plazhet më të bukura të Shqipërisë, duke filluar nga Velipoja e deri në Ksamil, tashmë radha u ka ardhur zonave që i kanë shpëtuar ndërtimeve. Në fokus të pushtetit është vënë kurora e vetme e gjelbër e ndodhur në plazhin e Durrësit, një zonë e cila ka qenë rezidenciale. Në.

Si u manipulua përgjimi i Dakos dhe Avdylit, “Tv Klan” fshiu fjalët “votojnë” dhe “Fushë Krujë”

Emisioni, “Të Paekspozuarit”, siguroi një dokument ekzkluziv, të prokurorisë, me transrikptin e bisedës së Vangjush Dakos, me njërin prej anëtarëve të bandës së Shijakut, Altin Avdyli dhe një bisedë tjetër mes Avdylit dhe një personi që kërkon para nga “Vangjushi” për të blerë vota. Këto dokumenta u publikuan në orën 21:00 në News 24, pa asnjë modifikim. Por, pak  përpara.

“Çmendet” kryebashkiakja e Prrenjasit, një miliardë lekë për stadium si “Arena Kombëtare”

Futbolli në Shqipëri vazhdon të përdoret nga politika për fushata elektorale. Krerët e bashkive të vogla e kanë përdorur shpeshherë këtë “armë”, teksa kanë premtuar binjakëzime me skuadra elitare në Europë. Dhe, disa ia kanë dalë mbanë dhe të tjerë në tentativë, ndërsa së fundmi, ideja është implementuar edhe nga kryetarja e Bashkisë së Prrenjasit, Miranda Rira. Duke qenë se,.

U inaugurua nga Rama me polifoni, por rruga e Lumit të Vlorës nisi si “ndërtim i paligjshëm”

Një hetim i Prokurorisë së Vlorës zbulon se një rrugë e inauguruar në prag të fushatës elektorale të 2017 nisi si ndërtim pa leje, ndërkohë që administratorët e kompanive nënkontraktore akuzohen edhe për falsifikim dokumentesh dhe shfrytëzim të paligjshëm të lumit. Çështja dërgohet në gjyq, ndërkohë që të pandehurit i mohojnë akuzat. Në shkurt të vitit 2017, Edi Rama inauguroi.

Skandal/ “Stolat inteligjentë” të Dritan Lelit në Lungomare, 15 deri 20 herë më shtrenjtë se çmimi i tregut

Një raport i Kontrollit të Lartë të Shtetit ka nxjerrë “zbuluar” kryetarin e Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, i cili akuzohet se ka shpërdoruar detyrën. Një nga projektet më të debatuara në Vlorë ka qenë edhe vendosja e “Stolave Inteligjentë”, në zonën e Lungomares. Tpz.al ka siguruar dokumentet e këtij raporti, ku rezulton se çmimi i një stoli inteligjent, është.