X
Shfaqja e panevojshme e Ramës në “Opinion”

Nga Andi Bushati Ka një kod të pashkruar të të gjithë mashtruesve profesionisë (përjashto këtu delirantët, të sëmurët apo mitomanët): mos e shpërdoro gënjeshtrën kur nuk ke nevojë. Pikërisht këtë “urdhër” theu Edi Rama, të enjten, me paraqitjen e tij në “Opinion”. Ai doli përpara publikut për të rreshtuar një seri të pavërtetash të frikshme. Gazetarët i nxorën përpara dokumentet.

Miku im Borchardt, si të përdorën kështu?

Nga Besnik Mustafaj Shkas për këtë shkrim u bë telefonata e një miku të vjetër, anëtar i Parlamentit Europian prej shumë vitesh. Ai ka mbajtur disa herë edhe poste ministrore në një nga vendet e mëdha të Bashkimit Europian. Miku im ishte i shqetësuar për kërcënimin ndaj ambasadorit të OSBE-së dhe po më kërkonte që unë të përcillja në rrugë.

Qeveria kalimtare në negociata me Ramën është grackë për PD-në

Nga Neritan Sejamini Nëse do të detyrohej të zgjidhte mes alternativës për t’u ulur me Edi Ramën për të diskutuar një qeveri kalimtare e zgjedhje të parakohshme, nga njëra anë, dhe alternativës për të mos negociuar në asnjë rrethanë me Edi Ramën, qoftë edhe me pasojën që zgjedhjet të mbahen më 2021 me Edi Ramën kryeministër, nga ana tjetër, Lulzim.

Arta Marku heq maskën/ Pranon se ka vepruar si Prokurore e Përhershme

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Këshilli i Lartë i Prokurorisë aktualisht po vlerëson kandidaturat e paraqitura për postin e Prokurorit të Përgjithshëm. Ndër këto kandidatura po shqyrtohet edhe dosja e Prokurores së Përkohshme Arta Marku. Nëse, Arta Marku do të jetë pjesë e listës përfundimtare me katër kandidatët e rekomanduar nga KLP-ja për parlamentin, atëherë me shumë gjasa qeveria.

Është koha ta zgjidhë sovrani!

Nga Artan Fuga Robinson Kruzo! Midis gazit lotësjellës dhe koktaileve molotov, është koha për t’a zgjidhur konfliktin me zgjedhje të lira, të ndershme, të drejtpërdrejta, të barabarta! Tirana, kryeqyteti i atdheut, ka përfunduar një qytet i mbytur nga gazi lotësjellës, bombat me koktail molotov, shkopinjë dhe të gjitha ato që popujt e qytetëruar synojnë t’i vendosin në muze. Po, ka.

Mbrëmë gazi e ndau Shqipërinë në dysh

Nga Mark Marku Mbrëmë, Tirana nuk kish te asnjë ndryshim nga qytetet e Venezuelës ku luftohet me juntën e Maduros: mijëra protestues, bomba molotov, gaz lotsjellës dhe konfrontime të ashpra mes forcave të Policisë dhe protestuesve që kërkojnë largimin e Kryeministrit Rama si kusht bazik për zhvillimin e zgjedhjeve të lira. Veçanërisht tronditëse ishte skena kur Policia e Shtetit dhunoi.

Ajo një orë kur protesta e mundi Ramën

Nga Andi Bushati Protesta e opozitës dha një mesazh: Edi Rama mposhtet me tru, ndoshta shumë më lehtë sesa me muskuj. Këtë të shtunë u provuan të dyja rrugët. Idhtarët e PD -LSI ndoqën skenarin që kanë përshkruar për muaj me radhë, duke tentuar pushtimin e kryeministrisë, duke shpërthyer gardhet përreth sallës së parlamentit, duke bllokuar rrugët dhe duke u.

Nga ‘ai nuk ikën’ në ‘ai tashmë ka ikur’

Nga Kastriot Islami Pra gjashtë muajsh shumë socialistë e madje shumica e ‘të lëkundurve’ deklaronin se Rama e ka bërë baltë por ai nuk e lë pushtetin. Nuk ikën nga karrigia e kryeministrit. Opozita nuk e heq dot se ai ka shumë para, ka kriminelët me vetë, ka median me vete, kontrollon gjyqësorin, e ka mirë me ndërkombëtarët. Kohët e.

Arta Marku, ose si bëhet fushatë në neomonizëm

Arta Marku nuk është një kamikaze mendjelehtë që nuk dinte ç’kërkonte në shfaqen e saj në Top Channel. Pas veshjes së saj flakëritëse, si nuse fshati, pas përgjigjeve të shkruara që më shumë i lexonte sesa i shqiptonte, nuk ishte thjeshtë një grua naive që ka vendosur të kandidojë për prokurore e përhershme. Të gjithë ata që e panë intervistën.

T’i ruajmë këto foto, do t’i duhen historisë

Nga Mentor Kikia Ti ruajmë këto foto, do ti duhen historisë Nuk kam shumë besim, që ata që do të vijnë pas nesh në këtë tokë, do të ndërtojnë një shoqëri më të mirë nga kjo e jona. Pasi, përveç atij pak modernizimi që ka ardhur si pasojë e globalizimit të jetës, në aspekte të tjera jemi pothuaj aty ku.