X
Përse janë të rrezikshme bandat shqiptare?

Nga Kastriot Islami Përgjigja e kësaj pyetjeje është e thjeshtë, një përgjigje e përsëritur shumë herë më parë, që duhet të theksohet qartë, jo vetëm në shqip por edhe në të gjithë gjuhët e vendeve të BE, këtë radhë në gjuhën holandeze për ministrin holandez Ferdinand Grapperhaus: Bandat shqiptare dhe trafikantët shqiptarë janë ngushtësisht të lidhura me qeverinë shqiptare, bashkëpunojnë.

Gent Cakaj—zëvendësi i Edi Ramës në një moment shvejkian

Nga Alba Mborja “Të pamësuar të lexojnë, të paaftë të kuptojnë dhe të padëshiruar të shohin e të flasin tjetër gjë, përveç të keqes që u dëshiron syri e u nxjerr goja, rrugëhumburit e politikës e të medias e keqpërdorën edhe këtë raport si gjithçka tjetër, për të tërhequr zvarrë publikun në llumin e fjalëve të tyre.” Me këto fjalë.

Mos e shani Veliajn, sepse i bëni nder!

Nga Pano Soko Mos e shani Erion Veliajn, sepse i bëni nder. Kushdo që shan personin Erion, thjesht sa bie në kurthin që ai ka përgatitur me aq kujdes. Ti e shan mashtrues, i bën nder. Ti e shan manipulator, i bën nder. Ti e shan hajdut, i bën nder. Ti e shan gënjeshtar patologjik, i bën nder. Jo sepse.

Komisioni Europian ‘lufton’ korrupsionin në Shqipëri, por jo brenda vetes

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Është bërë tashmë e zakonshme që zyrtarët e lartë të Bashkimit Europian, që vizitojnë Shqipërinë ose punojnë këtu, të postojnë shpesh në rrjetet sociale rreth “iniciativave”, “bisedimeve” dhe “projekteve” në bashkëpunim me qeverinë shqiptare kundër korrupsionit. Po ashtu, reforma në drejtësi, e dalë nga e famëkeqja kuti e zezë EURALIUS, është përpjekje për të krijuar një.

Gent Cakaj, anëtari i ri i organizatës së Rilindjes

Nga Armand Shkullaku Ministri i Jahtëm në detyrë, Gent Cakaj, vërtetoi edhe njëherë këto ditë aksiomën e njohur shqiptare se organizata e mbyt individualitetin, sado i spikatur të jetë ai. I prezantuar si një mendje e ndriçuar, si një intelektual i formuar mbi lirinë e bindjeve apo parimeve tek të cilat beson si individ, si një i ri i ardhur.

Rama nuk tërhiqet nga rruga e putinizmit

Nga Fatos Lubonja Në komentet përpara zgjedhjeve të vitit 2013 kam shprehur dy ide kontradiktore me njëra-tjetrën. E para, se do të qe më mirë të fitonte Edi Rama, jo për shkak të besimit që kisha tek ai dhe PS, por sepse kështu shqiptarët do të ndërgjegjësoheshin katër vjet më herët se edhe rilindësit ishin pjesë e të njëjtit sistem.

Takim me “diktatorin”

Nga Endri Shabani Ishte një mbasdite normale e vitit 2003. Unë, ende një adoleshent, po sorollasja librin e fizikës nga njëri cep i dhomës në tjetrin, duke nxjerrë njëmijë justifikime për të mos bërë detyrat e shtëpisë. Në këtë moment më vjen një mesazh në celular: “Jam Edi Rama. Kur do takohemi?”. Pak ditë më parë, kryetari i bashkisë kishte ardhur në.

Oferta e Ramës për opozitën, si tallje me shqiptarët

Nga Andi Bushati Në krizat politike nuk janë të panjohura ato poropzime që bëhen jo për të dhënë zgjidhje, por për të kaluar lumin propogandistik të ditës. Një të tillë ka prodhuar Edi Rama, në mitingun që pasoi kongresin e PS-së. Në mënyrë të përmbledhur kryeministri propozoi ndryshimin e kodit zgjedhor në mënyre konsensuale me mandatdjegurit, ashpërsimin e ligjeve për.

Pyetje të çuditshme mbi historinë dhe konfliktin e sotëm politik

Nga Artan Fuga Pa kuptuar misteret e historisë së shkuar, nuk kuptojmë dot se çfarë po ndodh sot! Ka muaj që jeta sociale dhe jeta e përditshme e njerëzve është shqetësuar dhe çrregulluar nga tensionet politike në vend. Sigurisht, për të kuptuar se çfarë po ndodh në Shqipëri dhe me shqiptarët, çka nuk është e lehtë të kuptohet, përtej thjeshtëzimeve.

Krimet e Berishës nuk shpëlajnë dot ato të Ramës

Nga Andi Bushati Akti radikal i opozitës, që e kapi në befasi pronarin e vetëm të tepsisë, ka ndërsyer një lukuni përkrahësisht të Edi Ramës të nisin një fushatë rikujtimi të të gjitha të zezave të pushtetit të Berishës. Disa përmendin 21 janarin, disa implikimin e të birit të tij në Gërdec, të tjerë zgjedhjet e vjedhura lokale në Tiranë.