X
Historia e një perandorie/ Manjati i medias që destabilizoi demokracitë botërore

Rupert Murdoch-u ishte shtrirë tejendanë dyshemesë në shtëpizën e tij të verimit, i paaftë për të lëvizur qoftë edhe një gisht të vetëm. Ishte fillimjanari i vitit 2018. Murdoch-u dhe gruaja e tij e katërt në radhë, Jerry Hall-i, po i kalonin pushimet dimërore në vapën haluçinante të ishujve Karaibe duke vozitur në jahtin e Lachlan-it, djalit të tij më.

Misioni tejpolitik i Edi Ramës

Nga Vehap Kola Disa nga veçoritë e dizajnit arkitekturor dhe dekorit që karakterizon qytetet janë fasada, ‘nyjat nervore’, mobilimi, ndriçimi dhe trajtimet e veshjeve të mureve, dritareve dhe shesheve, përdorimi i ngjyrës dhe formës, si dhe ekspozimet e gjithëfarllojshme nga gjethnajat tropikale tek arti, reklama, produktet e teknologjia. Ato gërshetohen për t’i dhënë estetikën mjedisit ndijor të strukturës së një.

Lajmet gallatë të Top Channel-it dhe mamaja ime

Nga Ermal Mulosmani Isha në shtëpi ditën e shtunë dhe, rastësisht, mbeta në edicionin e lajmeve të orës 15.00 të Top Channel. Në fillim isha pa vëmendje, por më tërhoqi lajmi i parë dhe pastaj u bëra i vëmendshëm. Çfarë ishte kronika e parë, lajmi hapës, ai që do të merrte vëmendjen e gjithë shikuesve anembanë Shqipërisë? ERE, pra Enti Rregullator.

Krizën mund ta zgjidhë opozita!

Nga Agron Gjekmarkaj E kotë ta tjerrësh gjatë! Djegia e mandateve parlamentare nga opozita ka rrëzuar përtokë fasadën e pseudodemokracisë shqiptare. Edi Rama është fillikat e vetëm i rrethuar kudo me korrupsion e banalitet me qyfyre e gaz lotsjellës. Dy pamje na shfaqen përditë. Kryeministri, “rilindja” e të cilit nga sondazhet serioze është për herë të parë dukshëm në minorancë,.

Ditmir Bushati — disident i ri, lojë e vjetër?

Nga Neritan Sejamini Ndërsa mbështetësit e opozitës protestonin të mërkurën jashtë ndërtesës së Kuvendit, brenda saj deputeti socialist Ditmir Bushati po mbante një fjalim, i cili me vonë mbushi faqet dhe ekranet e mediave dhe u bë objekt diskutimi publik. Me elokuencë dhe vetësiguri, Bushati kritikoi shkatërrimin e demokracisë në Shqipëri, denoncoi grumbullimin e pasurisë së vendit te një grusht.

Geni i babëzisë, që po çon Shqipërinë për skrap

Nga Gentian Gaba Në një Shqipëri ku Parlamenti mblidhet i rrethuar me forca policie dhe tela me gjemba; ku kryeministri udhëton drejt tubimeve anti-opozitare me helikopterë, për të shmangur protestat, lajmet e bujshme kalojnë pa ndonjë hata të madhe. Inflaksionim i lajmeve të këqija e ka shndërruar opinioni publik në një masë pësuese dhe rrallë herë reaguese. Ky fenomen quhet.

Në pritje të një oferte për ndërrim sistemi

Nga Andi Bejtja Dje, pyetjes së një gazetari të huaj ‘çfarë pret nga opozita’, iu përgjigja pa u menduar gjatë, instiktivisht, por në të njëjtën kohë thellë nga subkoshienca: pres një ofertë për ndërrim sistemi. Them thellë nga subkoshienca, pasi në një moment më parakaluan para syve këto 30 vjet karikaturë e të ashtëqujturit ‘ kapitalizëm shqiptar’, që nga orët.

Ndryshimi i vetes është “protesta” më e fuqishme e opozitës

Nga Desada Metaj Tani kur mbresa dhe jehona e dorëzimit të mandateve të opozitës është shuar, dhe kur protestat e përjavshme të saj para Kuvendit po shndërrohen në rutinë, çfarë mund të sjellë zhvilime me ndikim në zgjidhjen e krizës mbeten qëndrimet e qeverive perëndimore, por edhe përmirësimi i qendrimit, mesazhit, dhe qasjes së pëballjes politike të opozitës me qeverinë..

Alternativa Bushati

Qëndrimi ndryshe i ish-ministrit të Jashtëm për krizën politike. Evokimi i tezës së Fatos Nanos se duhet sakrifikuar pushtet për të bërë shtet, apeli ndaj Ruçit, Majkos e Ulqinit dhe këshilla për të mos qenë arrogantë me opozitën Arion Sulo Socialistët sakrifikojnë pushtet për të bërë shtet. Teza e famshme e Fatos Nanos, i cili pas zgjedhjeve të ‘97-s, edhe.

A po e provokon Policia e Shtetit konfliktin civil?

Nga MARK MARKU Dy ngjarje me të njëjtin personazh kanë shënjuar dje dhe pardje situatën e tensionuar të ditëve të fundit. Personazhi i të dyja ngjarjeve është funksionari i lartë i Policisë, Bert Nushi, ish-drejtor i Policisë së Fierit, aktualisht zv.drejtor i Policisë së Elbasanit. Në ngjarjen e parë, Nushi shfaqet si personazh në skandalin e përgjimeve të çështjes Alizoti,.