X
Tragjedi në Mesdhe/ Fundoset varka, vdesin 70 persona

Të paktën 50 emigrantë u mbytën sot në Detin Mesdhe, jashtë bregut tunizian pasi ata kishin lënë Libinë duke shpresuar të arrijnë në Evropë, tha agjencia e migracionit e Kombeve të Bashkuara. Ndërkohë Agjensia shtetërore Tunis Afrique Presse dha një numër më të lartë të viktimave nga kjo tragjedi duke thënë se kanë vdekur të paktën 70 njerëz. Kjo ishte.

Deklaron se është pronare e Diellit, spanjollja kërkon të paguhet për përdorimin e tij

Dielli është ylli më i madh i sistemit diellor që na jep dritë dhe ngrohje çdo ditë dhe sipas sensit të përbashkët të njerëzve, nuk ka një pronar. Megjithatë, disa vjet më parë u erdhi një lajm se dikush qenka pronar i Diellit. Spanjollja, María Ángeles Duran është gruaja që pretendon të jetë pronarja e Diellit, e cila synon se.

Zbulohet shuma marramendëse që Gjermania fiton nga të qenurit pjesë e BE-së

Në vitin 2017, Gjermania, e cila ka ekonominë më të mirë të të Evropës, e cila ka kontribuar 19.5 miliardë dollarë në arkat e BE-së. Por sipas një studimi të Bashkimit Evropian, Berlini ka marrë mbrapsht katërfishin e investimeve të tyre. Sipas studimit të bërë, Gjermania merr çdo vit mbrapsht nga BE plot 75 bilionë paund! Përfituesit më të mëdhenj.

FOTO/ Një i vdekur dhe tetë të plagosur brenda një shkolle në SHBA. Agresorët ishin nxënës

Një adoleshent u vra dhe tetë persona u plagosën pasi dy nxënës hapën zjarr brenda një shkolle në Kolorado të SHBA-ve. Kjo është hera e 15-të për vitin 2019 që në shkollat amerikane hapet zjarr dhe ka humbje jete, sipas CNN. Policia e zonës tha se dy të dyshuarit kishin hyrë thellë në shkollë dhe ishin angazhuar me armë në.

Renzi i penduar për emërimin e Mogerinit

Ish-Kryeministri i Italisë, Mateo Renzi shkruan se ndikimi i Mogerinit në politikën e jashtme të Bashkimit Evropian (BE) “ka qenë thuajse zero”. Ai thotë se është penduar që e zgjodhi Federika Mogerinin si përfaqësuese e lartë e punëve të jashtme dhe të sigurisë të BE-së. Gazeta italiane Corriere Della Sera njofton se në librin e sapobotuar në Itali nga Renzi, me titullin.

VIDEO/ Po zhvillonte një takim elektoral, Kryeministri sulmohet me vezë nga një 25-vjeçare

Kryeministri i Australisë Scott Morrison është sulmuar me vezë nga një protestues gjatë fushatës përpara zgjedhjeve të përgjithshme. Sipas mediave të huaja autorja e sulmit ishte një vajzë e re 25 vjeçe, që menjëherë pas aktit u arrestua nga Policia. Nuk është bërë ende asnjë njoftim nga Policia apo nga vetë vajza e re për arsyet e këtij akti. Në.

Në operacion kundër gjuetisë, elefanti vret ushtarin britanik

Një ushtar britanik është mbytur nga një elefant gjatë një operacioni kundër gjuetisë ilegale. Një gjë të tillë e bëri të ditur vetë Ministria Britanike. Ushtari Mathew Talbot ishte në patrullë në Malawi kur u mbyt nga elefanti. “Ai ishte një ushtar i vërtetë, i përgatitur fizikisht plot energji dhe përkushtim.Ai e humbi jetën duke mbrojtur speciet e rrezikuara që.

Policia arreston 43 persona, mes tyre edhe politikanë

Zhvillohet një mega-operacion nga policia italiane, duke ekzekutuar 43 urdhra-ndalimi, për politikanë, funksionarë publikë dhe sipërmarrës në vend. Prej këtyre 43 urdhrave të arrestit, 12 vetë u lanë në burg, 16 vetë u lanë në “arrest shtëpie” dhe 15 të tjerë në “detyrim paraqitjeje”. Operacioni u zhvillua në provincat italiane të Milanos, Varese, Monza, Brianza, Pavia, Novara, Alessandria, Torino e.

Humbet në video-lojëra, babai rreh për vdekje djalin e porsalindur

Një burrë është tërbuar pasi humbi në video-lojëra duke goditur për vdekje djalin e tij. Anthony Trice raportohet se humbi kontrollin para se të godiste për vdekjes foshnjën e porsalindur De’Anthony Trice, në shtëpinë e tij në Louisville. Ngjarja ka ndodhur të premten e kaluar. Pasi e dhunoi, 26-vjeçari e mori foshnjën dhe e përplasi në tokë. Sipas mediave Trice.

Kishin 500 ditë të arrestuar, lirohen nga burgu dy gazetarët e Reuters

Dy gazetarët e Reuters që ishin burgosur në Myanmar për raportimin e tyre mbi krizën Rohingya janë liruar. Wa Lone, 33 vjeç dhe Kyaw Soe Oo, 29 u liruan pas amnistisë nga Presidenti. Ata kaluan më shumë se 500 ditë burg në periferi të qytetit të Yangon, Ata ishin dënuar sipas Aktit Zgjedhor Zyrtar dhe u dënuan me shtatë vjet.