X
5000 euro gjobë për ish-mbretin e Belgjikës pasi refuzoi të bënte testin e ADN-së për të vërtetuar atësinë

Një gjykatë e apelit belg ka vendosur se ish-mbreti Albert II do të dënohet me 5,000 euro (£ 4,370) në ditë nëse refuzon t’i nënshtrohet një prove të ADN-së. Në shkurt, ai refuzoi të nënshtrohej një provë të tillë në një rast që kishte për qëllim të provonte se ai kishte një fëmijë jashtë martese në vitet 1960. Një gjykatë.

Merr fund ”ëndrra amerikane”, Donald Trump nënshkruan heqjen e Lotarisë?

Që prej zyrtarizimit të Donald Trump në krye të Shtëpisë së Bardhë, është vënë në dyshim dhe fati i mëtejshëm i Lotarisë Amerikane, dhe duket se nënshkrimi i fundit i jep fund ëndrrave të shqiptarëve. Ligji i ri për emigracionin i jep fund përzgjesdhjes së rastësishme të emigrantëve, duke bërë që hyrja në SHBA të bëhet përmes një sistemi të.

Do shkohet përpara apo do kemi kthim mbrapsht? Zgjedhjet vendimtare për BE

Nga Bernd Riegert Zgjedhet për parlamentin europian në fund të muajit maj do të japin drejtimin. A do të ketë kthim tek arsyeja në nivel kombëtar apo më shumë integrim për një force globale? Bernd Rieger raporton nga Brukseli. Më 26 maj ne ndodhemi para zgjedhjeve vendimtare për kontinentin,“ thotë kryetari i fraksionit të kristiandemokratëve në Parlamentin Europian,  Manfred Weber,.

Ishte prej 17 vitesh në arrati, arrestohet në Francë lideri i ETA-s

Lideri politik i grupit separatist bask ETA është arrestuar në Francë pas 17 vjetësh në arrati. Operacioni i arrestimit të tij u realizua përmes bashkëpunimit të organeve të sigurisë së Francës dhe Spanjës. Josu Ternera, emri i vërtetë i të cilit është Antonio Urrutikoetxea, akuzohet për disa vrasje të kryera nga grupi separatist ETA. Grupi separatist zhvilloi një fushatë të.

Eksperti jep alarmin: Nëse nuk ka negociata Iran-SHBA, mund të shpërthejë lufta

Në një kohë kur tensionet midis Shteteve të Bashkuara (SHBA) dhe Iranit janë rritur, edhe pse liderët e këtyre dy vendeve nuk kanë përmendur mundësinë e luftës në deklaratat e tyre, zhvillimet e fundit e bëjnë të vështirë që kjo mundësi të injorohet. Eksperti politik iranian Reza Alijani, i cili njihet për afërsinë me reformistët, beson se tensionet midis SHBA-së.

FOTO/ Habit Putin, shfaqet në takim me atlete të bardha

Nuk ka asgjë më të mirë se të veshësh një palë atlete të rehatshme, kur do jesh në këmbë gjatë gjithë ditës. Kjo ide duket se mbështetet edhe nga presidenti rus, Vladimir Putin, i cili është fotografuar duke veshur një palë atlete sportive “New Balance”. Presidenti rus u fotografua duke veshur atletet e kompanisë së njohur sportive teksa vizitonte një.

Mjeku francez helmonte pacientët për të ‘rënë në sy’ të kolegëve, shkaktoi 20 viktima

Një mjek francez është arrestuar pasi akuzohet se ka helmuar mbi 50 pacientë me qëllim që të linte përshtypje të mirë para kolegëve të tij. Këto veprime ai i ka bërë, që para kolegëve të tregonte profesionalizmin e tij, teksa i shpëtonte 50 pacientët pasi i helmonte. Frederic Pechier është tashmë në burg në lidhje për 42 ngjarje të rënda,.

Trump shpall emergjencë kombëtare mbi kërcënimet teknologjike

Presidenti amerikan Donald Trump ka shpallur gjendjen emergjente për të mbrojtur rrjetet kompjuterike amerikane nga “kundërshtarët e huaj”. “BBC” shkruan se Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv, i cili në mënyrë i pengon kompanitë amerikane që të përdorin mjete të huaj telefonikë, që besohet të paraqesin rreziqe të sigurisë kombëtare. Në këtë urdhër nuk përmendet emri i asnjë kompanie, por besohet.

Me pagë minimale 2500 $, ky është shteti që nuk njeh korrupsion

A mund ta paramendoni një vend që krizën ekonomike botërore nuk e ka ndjerë fare, derisa vendet tjera i numëronin miliarda dollarë të humbura në ekonominë e tyre. Një vend që pagën mujore minimale e ka mbi 2,500 dollarë. Ku borxhi publik është në nivelin më të ulët të mundshëm dhe që me sukses implementon politikat e saja të emigracionit..

Masakra e tre të vrarëve me hark në Gjermani, gjenden edhe dy viktima të tjera, ngjarja lidhet me një kult seksi

Që pasi një pastruese në hotel gjeti trupat e një burri dhe dy grave të vrarë me hark, duket se Gjermania është “kapur” nga krimi. Policia gjermane është habitur nga rasti i vdekjes së dy grave të tjera, të cilat lidhen me ngjarjen tronditëse. Njeriu në qendër të masakrës tronditëse është identifikuar si Trosten Weiss, i cili ishte i fiksuar.