X
Vizat ndaj Kosovës/ Veseli kritikon ashpër BE-në

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, në një intervistë për gazetën austriake “Der Standard”, ka folur për liberalizimin e vizave në Kosovë. Ai ka shprehur kritika në drejtim të Bashkimit Evropian. Kryeparlamentari shprehet mes tjerash se është i pakonceptueshëm veprimi i BE-së, i cili vijon të mbajë peng nga lëvizja e lirë kosovarët, në një kohë kur të gjitha kushtet janë.

Theresa May heq dorë nga votimi i tretë i marrëveshjes së Brexit

Kryeministrja britanike, Theresa May mund të heqë dorë të kalojë për herë të tretë në votimin e deputetëve marrëveshjen e tërheqjes që ajo negocioi me Bashkimin Europian, nëse nuk siguronte mbështetjen e nevojshme, deklaruan sot dy nga ministrat e saj. “Nuk është e sigurtë nëse do të ketë votim”, u shpreh për BBC-në, ministri i Financave, Philip Hammond. Ne do.

Shpërthen bomba në tren, 4 të vrarë dhe 10 të plagosur

Të paktën 4 persona janë vrarë ndërsa 10 të tjerë janë plagosur pas shpërthimit të një bombe brenda trenit në provincën Baluchistan të Pakistanit. Rebelët separatistë mendohet se janë autorët e sulmit, ndonëse askush nuk e ka marrë ende përgjegjësinë. Shpërthimi bëri që treni me 6 vagona, i cili po udhëtonte nga qyteti veriperëndimor i Peshawarit në Baluchistan, Quetta, të.

‘Krimeja’, Mogherini kritikon hapur Rusinë

Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, ka kritikuar Rusinë në prag të pesë vjetorit të aneksimit të Gadishullit ukrainas të Krimesë nga Kremlini. Në një deklaratë të lëshuar sot, vetëm një ditë para pesëvjetorit të aneksimit të Krimesë nga Rusia, shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini ka thënë se BE-ja “vazhdon.

FOTO/ Indonezi, përmbytjet shkaktojnë 50 të vdekur dhe 60 të plagosur

Të paktën 50 persona kanë vdekur dhe 60 të tjerë janë plagosur si pasojë e shirave të furishëm që kanë goditur provincën indoneziane të Papua. Përmbytjet gjithashtu kanë shkaktuar rrëshqitje dheu të papritur. Zëdhënësi i agjencisë për menaxhimin e katastrofave Sutopo Purwo Nugr Oho, ka shpjeguar sot që ujërat e larta dhe balta kanë marrë përpara qindra shtëpi në zonën.

Vrasja e bosit të familjes Gambino, arrestohet autori

Policia e Nju Jork ka arrestuar një person në lidhje me hetimet për vrasjen e Francesco Calit, 53 vjeç, bosin e familjes së fuqishme mafioze Gambino i vrarë gjatë ditëve të kaluara me dhjetëra goditje pistolete përballë vilës në Staten Island. Në pranga ka përfunduar Anthony Comello, 24 vjeç, banor i zonës, i cili mendohet të ketë marrë pjesë në.

Terroristi i Zelandës së Re dhe vizitat e tij nëpër Ballkan

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 personave dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami të Zelandës së Re, lindi në Australi në një familje punëtore me të ardhura të ulëta. Në manifestin e tij të gjatë të publikuar online, Tarrant shkruan se kishte përdorur të ardhurat nga shkëmbimi i kripto-monedhave për të udhëtuar në.

Vrau 50 persona në xhami, policia: Autori ka vepruar i vetëm

Autoritetet në Zelandën e Re thonë se personi i akuzuar për masakrën në xhami, ka vepruar i vetëm. Australiani Brenton Tarrant, 28 vjeç transmetoi drejtpërdrejt sulmin në Facebook. Ndërsa tre të arrestuarit e tjerë nuk besohet të jenë përfshirë, tha komisioneri i policisë Mike Bush. Pesëdhjetë persona u vranë dhe 50 të tjerë u plagosën në atë që është sulmi.

Protestuesit i vënë flakën restorantit luksoz, “Fouquet’s’. Frekuentohet nga politikanët dhe të pasurit

Jelekverdhët vijojnë protestat e dhunshme në kryeqytetin francez, Paris. Ditën e sotme, ata kanë sulmuar dyqane dhe restorante në zonën elitare “Champs -Elysees”. Njërit prej restoranteve më të njohur, i cili frekuentohet shpesh nga elita politike e vendit, “Fouquet’s”, i është vënë flaka, gjatë protestës. Ky restorant ka një klientelë të zgjedhur dhe frekuentohet nga elita politike, financiare dhe ajo e showbizz..

Xhamia e masakrës në Zelandën e Re u ndërtua nga një shqiptar

Një nga xhamitë ku ndodhi sulmi i djeshëm në Zelandën e Re është ndërtuar nga një shtetas shqipatr i Kosvës, Masar Krasniqi, i cili ka emigruar në këtë shtet që në moshën 19 vjeçare. Më 30 mars 1979 ai së bashku me një grup myslimanësh vendosën gurthemelin në këtë xhami, madje duke lënë garanci në hipotekë shtëpinë. Madje, për shërbim.