X
Video-skandali i korrupsionit, kancelari Kurz jep dorëheqjen: Të zhvillohen zgjedhje të reja

Kancelari austriak Sebastian Kurz i Partisë Popullore të qendrës së djathtë ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij. Ai i ka bërë thirrje Presidentit që të zhvillohen zgjedhje të reja sa më shpejt të jetë e mundur. “..Une nuk erdha ne pushtet per karrigen time. As per te permbushur nje ego. Erdha per te dhene ndihmesen per Austrine por, une.

“Godet” ISIS, vret dy roje dhe plagos të tjerë në Libi

ISIS është ringjallur sërish dhe këtë herë ka goditur në Libi, aty ku prej kohësh kanë nisur trazira. Sulmi synonte që të merrej naftë Zella, tha një burim i sigurt. Ata vranë dy rojet përpara se të iknin. ISIS mori përgjegjësinë për sulmin. Një inxhinier i tha Reuters se punëtorët në terren ishin të sigurt dhe objektet nuk ishin dëmtuar..

Tensionet SHBA-Iran, kompanitë ajrore: Fluturimet mbi Gjirin Persik paraqesin rrezik

Tensionet në rritje mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Iranit, kanë marrë përmasa të paparashikura. Në një njoftim këshillimor nga Administrata e Aviacionit Federal, paralajmërohet për një rrezik mosidentifikimi të avionëve komercialë të SHBA-ve që përdorin vijën ajrore mbi ujërat e Gjirit Persik. “Paralajmërimi vjen si pasojë e shtimit të aktivitetit ushtarak dhe rritjes së tensioneve politike në rajon.”-.

Pas publikimit të videos skandaloze, jep dorëheqjen zv. kancelari austriak

Pas skandalit me publikimin e videos, zëvendëskancelari austriak, Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Kancelari austriak, Sebastian Kurz, i partisë konservatore, ÖVP, e pranoi dorëheqjen, njoftojnë agjencitë e lajmeve. Më parë Kurz kishte përjashtuar mundësinë e mëtejshme të bashkëpunimit me zëvendëskancalerin austriak dhe kreun e partisë së lirë, FPÖ, Heinz-Christian Strache. Dorëheqja e 49-vjeçarit shihej si e pritshme. Strache dorëzon.

VIDEO+FOTO/ Dy persona hapin zjarr në mes të restorantit, një i vdekur, 11 të plagosur

Pamjet të rënda ato, teksa persona të armatosur hapin zjarr në një restorant Playa Del Carmen, në Meksikë, duke lënë të vrarë një person dhe plagosur 11 të tjerë. Të dyshuarit u kapen nga kamerat e sigurisë duke ecur në mes të rrugës, e më pas teksa hynë brenda dhe hapën zjarr. Dy sulmuesit, fillimisht qëlluan me armë drejt pjesës.

Zv. Kancelari austriak, kundërshtar i pavarësisë së Kosovës, përfshihet në skandal me një ruse

Revista e njohur gjermane “Der Spiegel” bashkë me të përditshmen “Süddeutsche Zeitung”, kanë shkruar sot se në vitin 2016, politikanët e së djathtës ekstreme në Austri, Heinz-Christian Strache dhe Johann Gudenus, ishin takuar në ishullin Ibiza me një ruse, e cila i ishte prezantuar si investitore. Dy politikanët e së djathtës në Austri, Strache dhe Gudenus, të njohur edhe për.

Kapet drogë me vlerë 50 milionë euro në Siçili

Një varkë me 5.4 ton hashash është kapur në Kanalin e Sicilisë. Droga raportohet se ka një vlerë rreth 50 milionë euro. Kontrolli i anijes erdhi nga Guardia di Finanza pas një alarmi të lëshuar nga autoritetet franceze të anti-drogës. Gjatë operacionit u arrestuan 3 shtetas turq. Ndërsa një aeroplan po monitoronte varkën nga lart, anijet patrulluese hynë në veprim.

Burgoset ish-agjenti i CIA-s, u dha informacione sekrete kinezëve

Një ish-oficer i CIA-s është burgosur për 20 vjet për zbulimin e sekreteve ushtarake ndaj një agjenti kinez, tha departamenti i drejtësisë i SHBA. Kevin Mallory u shpall fajtor për disa vepra spiunazhi pasi një gjyqi dy javësh qershorin e kaluar. 62-vjeçari mbante pozicion të lartë të sigurisë dhe kishte qasje në dokumente të rëndësishme. Ai u dënua për shitjen.

Gruaja vdes në spital duke nxjerrë tym dhe flakë nga goja

Një grua në Indi, vdiq duke nxjerrë flakë dhe tym nga goja. Gruaja, e quajtur Sheela Devi, 40 vjeç, u dërgua në spitalin e Kolegjit Mjekësor Jawaharlal Nehru në qytetin e Aligarh, shtet i Uttar Pradesh, nga policia të mërkurën pas marrjes së helmeve. Çrregullimet e çastit të transmetuara nga CCTV tregojnë momentin kur mjekët futën një tub për thithjen.

Emigrantët në SHBA, Trump propozon një sistem bazuar në meritë

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka tashmë gati propozimin e ri për emigracionin, i cili konsiston në një sistem bazuar mbi meritën, e cila duhet të favorizojë sistemin më të mirë dhe sidomos njohjen më të mirë të anglishtes. Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, Trump ka konfirmuar që plani i tij i ri do të jetë ‘zilia e botës.