Shpëtoi mrekullishtë pas sulmit me agjent kimik, flet vajza e ish-spiunit rus: Me fat që jemi gjallë

Vajza e ish-spiunit rus që u sulmua me agjent kimik dhe kanë luftuar për shumë javë me jetën, ka folur për herë të parë për këtë ngjarje. Në ato çfarë shkruajnë mediat ndërkombëtare, Julia Skipal, deklaron se është më fat që sot është gjallë. Ajo u sulmua në Britani, së bashku me babain e saj ish-spiunit rus, Sergei Skripal. “Erdha.

Fjalimi i parë i Kryeministrit Konte: Do të jem avokati mbrojtës i popullit italian

Pas rreth dy muaj ngërçi politik, Italia së shpejti mund të krijojë qeverinë e re. Presidenti i Republikës së Italisë, Sergio Matarela, ka ngarkuar Xhuzepe Konten për formimin e qeverisë, që duhet të ketë mbështetjen e duhet të ketë mbështetjen e partive “Lega” dhe “5 Yjet”. Kryeministri i ngarkuar pranoi propozimin e Presidentit. Para se vendimi të bëhej publik, takimi.

Presidenti Matarela ndez dritën jeshile për krijimin e qeverisë së re, mandaton Konten si kryeministër

Presidenti i Italisë, Serxho Matalera, ka mandatuar sot kryeministrin e ri të Italisë. Sipas mediave në Itali mësohet se, Konte do krijojë kabinetin e tij qeveritar, pas dorëzimit të mandatit nga presidenti. Tashmë Italisë i hapet mundësia që të ketë qeverinë e re, pas shumë muajsh pritjesh dhe shumë negociatash mes partive që fituar zgjedhje: Lëvizja 5 yjet dhe Lega.

Jetëshkrim “fake”, presidenti italian heziton të konfirmojë kryeministrin e ri

Presidenti italian, Sergio Mattarella nuk ka nxituar t’i japë “dritën jeshile” kandidatit të “Lëvizjes 5 yjet” dhe “Lega Nord”-it për kryeministër të Italisë, Giuseppe Conte. Kreu i shtetit ua frenoi hovin dy forcave politike fituese të zgjedhjeve të 4 marsit, e arsyeja është jetëshkrimi i profesorit të së Drejtës Private në Universitetin e Firences. Conte, me sa duket i ka.

Qeveria e Italisë/ “Frikë e madhe për BE, kryeministri si gjethe fiku…”

Qeveria populiste në Itali nuk ra nga qielli, por e zgjodhën. Programi qeveritar i saj përmban forcë shpërthyese për BE. Si do të vejë puna më tej? Italianët nuk kanë besim si parim te politikanët, të cilët ata i quajnë me përbuzje “kastë”. Politikanët italianë bëjnë rrallë atë që kanë premtuar në fushatën elektorale. Tani erdhën me të vërtetë në.

Rrëzohet avioni privat në Honduras, shpëton ekuipazhi

Një avion privat u rrëzua në fund të pistës së aeroportit ndërkombëtar në kryeqytetin e Hondurasit, pasditen e sotme, por ekuipazhi dhe udhëtarët u shpëtuan dhe thuhet se ishin jashtë rrezikut, sipas agjencisë së menaxhimit të emergjencave, në këtë vend. Fotot e postuara nga agjencia tregojnë një dymotorësh të bardhë ‘Gulfstream 200 jet’ që u shfaq i rrëzuar dhe i.

Premtimi i rivalit të Erdoganit: Unë do ju lejoj të shkruani lirshëm në…

Muharrem Ince, kandidati rival i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan për zgjedhjet presidenciale, ka premtuar se do të “çlirojë” Twitter-in dhe do të rilejojë Wikipedia-n të përdoret nga shtetasit turq. “Ju do të shkruani lirshëm ne Twitter. Unë do të lejoj Wikipedia-n”,- tha İnce më 22 maj. “Liria e qytetarëve për të kritikuar presidentin e Turqisë është një domosdoshmëri për të.

Presidenti italian shtyn mandatimin e qeverisë së re, BE kundër mandatimit

Presidenti italian Sergio Mattarella nuk do ta mandatojë para të mërkurës qeverinë e re euroskeptike. Ai po shqyrton kandidaturat për ministra dhe programin qeverisës, pas shqetësimit të shprehur nga partnerët europianë. E teksa presidenti mendohet, ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselborn i bëri thirrje atij të mos e mandatojë qeverinë populiste, për të mos dëmtuar arritjet e deritanishme të.

Pas kërcënimit, SHBA i nis paralajmërimin e fortë Kim Jong: Kujdes me Donald Trump…

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence ka paralajmëruar liderin verikorean, Kim Jong Un, të mos “luaje” me presidentin amerikan, Donald Trump lidhur me mundesine per nje takim muajin e ardhshëm. “Do të ishte gabim shumë i madh për Kim Jong-unin nëse mendon që mund ta mashtrojë Donald Trumpin”, ka thënë Pence në një intervistë për Fox News, raporton BBC. Pence ka thënë.

Presidenti i Iranit i përgjigjet SHBA: Kush jeni ju që të vendosni për Iranin dhe botën?

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, tha se Shtetet e Bashkuara nuk mund të marrin vendime për vendin e tij. “Kush jeni ju që të vendosni për Iranin dhe botën? Bota sot nuk pranon që Amerika të vendosë për të, vendet janë të pavarura, ajo kohë ka marrë fund”, u shpreh Rohani. Rohani i bëri këto komente pasi Sekretari amerikan i.