X
Rama, kleptokrat, i korruptuar apo hajdut?

Nga Kastriot Islami Edi Rama i drejtohet Elez Biberajt përmes një letre me tone dhe argumente qesharake. Në realitet, në këto momente kur të gjithë kancelaritë e vendeve Europiane janë të bindur se në vendet e Ballkanit, e konkretisht në Shqipëri, qeverisjet e korruptuara kanë kapur shtetin, Rama, hallin më të madh e ka se është cilësuar ‘më i korruptuar’..

I kërkonte prova Elez Biberajt? Ja ku i ka, tek Bregu i Lumit!

Nga Ylli Manjani Dje i kërkonte prova Elez Biberajt. Ja ku i ka, te Bregu i Lumit! Një mosmarrëveshje që duhet ta zgjidhte gjykata, e zgjidh Qeveria me policë!!! Policia qartësisht nën urdhëra politike arreston njerëz natën në shtëpitë e tyre. Krejt pa ligj!!! Dhe jo vetëm mbrëmë por shumë herë të tjera. Natën në shtëpi, me maska e skafandra,.

Rrëfehet Mimoza Ahmeti: Kush ishte Jusuf Vrioni, dashuria me Ramën dhe Ornela Vorpsi

Nga Mimoza Ahmeti As unë nuk e dija deri atë mëngjes kur ra telefoni: “Jam unë, tha ai, sot më 11°° te Lidhja e Shkrimtarëve.” Kishte fytyrën e habisë natyrale dhe sytë e tij ishin dy flegra pas të cilave montohej në distancë inteligjenca, trupi i tij i mëndafshtë i pështjellë me një kostum në filenë e të cilit gëzohej.

A ia la Sorosi kopilin në derë Ramës?

Nga Gentian Gaba “Ai është përpjekur ta forcojë pushtetin e tij në maksimum, duke ngushtuar hapësirën publike, duke minuar institucionet e pavarura, duke e mbushur gjyqësorin me besnikë, nën maskën e reformave dhe duke margjinalizuar opozitën.” Kjo është një pjesë e shkëputur nga filipika e së shtunës e Elez Biberaj, shefi i Divizionit të Euroazisë në “Zërin e Amerikës”, në.

Si të mposhtësh një populist

Nga Sławomir Sierakowski Kurrë më parë nuk ka pasur më shumë qeveri populiste nëpër botë se sa sot. Deri tani, populistët nuk kanë rrëzuar nga pushteti në asnjë vend perëndimor. Edhe pse presidenti në Sllovaki ka vetëm pushtet simbolik, fitorja masive e aktivistes antikorrupsion Zuzana Čaputová përballë një kandidati populist këtë fundjavë mund të sinjalizojë një ndryshim në aftësinë e.

Partitë e djathta populiste duan të bashkohen

Nga Kay-Alexander Scholz Në një kohë që Europa veriore është e zënë me Brexit, në jug ziejnë emocionet. Një provë gjenerale për një eveniment që fillon të hënën (08.04), por gjërat sipas radhës. Rreth 500 populistë të djathtë të rinj nga gjashtë vende perëndimore erdhën në Itali, në vendin, që po përjeton një hov të madh populist. Në takimin e.

Juan Guaidó – Kukulla e krijuar në laborator, për grushtin e shtetit në Venezuelë

Nga  “Consortium News” Përpara datës së vështirë të 22 janarit, më pak se 1 venezuelian në 5 kishte dëgjuar të flitej ndonjëherë për Juan Guaidó. Vetëm pak muaj më parë, 35 vjecari iste një personazh i errët i një grupi të ekstremit të djathtë me influencë të pakët politike, ngushtësisht i lidhur me akte makabre dhune në rrugë. Edhe në.

Frika nga vdekja, ndikoi në zbutjen e njeriut të lashtë dhe në lindjen e ndjenjës së moralit

Antropologu britanik, Riçard Rangam, beson se njerëzimi ynë filloi me vrasjen e një tirani. Në një intervistë për “Der Spiegel”, ai shpjegon se përse njerezit (homo sapiens) janë kaq vrasës, ndërsa janë në të njëjtën kohë në mesin e specieve më paqësore. Profesor Rangam, ju jeni të interesuar mbi çështjen e agresionit. Pse shkuat në xhungël në Ugandë, për të.

Departamenti Amerikan i Shtetit, Kuvendi i Shqipërisë dhe droga në mes!

Nga Luan Rama As dhjetë ditë më parë, pikërisht më 28 mars, Departamenti amerikan i Shtetit i dorëzoi Kongresit, raportin vjetor për strategjinë e luftës ndërkombëtare kundër narkotikëve. E në të njejtën kohë, edhe e publikoi atë raport, pasi transparenca është një konstante e shenjtë dhe e pandryshueshme e institicioneve amerikane, mbi të gjitha si dëshmi e respektimit të ligjit.

Çfarë mbajta mend unë, nga mitingu i Kukësit

Nga Artan Fuga Zgjedhjet për bashkinë e Kukësit do t’i fitoka ekipi i futbollit. Qëllimi i ekipit të ri bashkiak do të jetë të fitojë pastaj kampionatin e futbollit. Do të ketë garë elektorale, por kjo do të jetë pa rivalë dhe pa konkurrentë se në fakt ç’e do opozitën! Kemi bashkëqeverisjen. Ne bëjmë çfarë duam, ju po patët vërejtje.