X
Nuk na e ka fajin Bolton!

Nga Dritan Kaba Në analizën e bërë nga Çim Peka ka diçka, me të cilën nuk bie dakord. Nuk është faji i Bolton nëse ndodh shkëmbimi i territoreve, por i liderëve “globalë”, në të dy anët e kufirit, Rama-Thaçi, të cilët po i shërbejnë planit Vuçiç-Soros. Ide e vjetër me skenar të ri. Kësaj ideje i ka shërbyer hapur fondacioni.

Bush-Berisha, Bolton-Rama!

Nga Çim Peka Dje, në një seancë të ndezur parlamentare, ku Edi Rama dukshëm kishte humbur ekuilibrin psikik, duke përdorur një fjalor dhe retorikë të cilën rëndom e përdor ndaj ministrave dhe vartësve të tij, u krejis i ngazëllyer, se kishte në axhendë një bisedë telefonike me Shtëpinë e Bardhë. Siç doli pak orë më vonë, bëhej fjalë për një telefonatë.

Projekti Thaci-Rama, ose “kokë lashë, kokë mora”

Nga Ilir Babaramo Një agresion I paparë propagandistik ka nisur në të dyja anët e Drinit. Hashim Thaci dhe Edi Rama po përpiqen të bindin gjithë hapësirën shqiptare se marrëveshja që ata të dy kanë arritur me njeriun e Moskës në Beograd është një zgjidhje jo vetëm historike por dhe e favorshme për shqiptarët. Duket paradoksale por është tërësisht e.

Mission Impossible për May në Bruksel

Nga Bernd Riegert Ajo sërish ka shkuar në Bruksel – për të kërkuar korrigjimin e marrëveshjes për Brexit. Por përfaqësuesit e BE mbeten të ngurtë ndaj Theresa May. Pas votimit në parlamentin britanik, sërish dimë sa edhe më parë. Për asnjë prej zgjidhjeve të dëgjuara deri më sot për Brexit nuk ekziston deri tani ndonjë shumicë e duhur. Tani dimë.

Bashkëpunimi mes Izraelit dhe Rusisë kundër Iranit

Nga Kersten Knipp Moska dhe Teherani po largohen mes tyre, ndërkohë që po forcohet bashkëpunimi izraelito-rus. A do të rezultojë kjo me largimin e tërësishëm të trupave iraniane nga Siria? Ministri izraelit për Pranimin e Migrantëve, Yoav Galant, ka bërë publike të shtunën e kaluar se Izraeli ka arritur një sukses: Izraeli ka një plan për dëbimin e trupave iraniane.

A mund t’i mbijetojë euro krizës së ardhshme financiare?

Në ditëlindjen e saj të 20-të, më e mira që mund të thuhet për euron – monedhën evropiane të përdorur nga 19 vende – është se ajo ka mbijetuar. Dy dekada pas futjes në përdorim në vitin 1999, monedha e përbashkët evropiane nuk ka arritur qëllimet e saj kryesore:rritjen e rritjes ekonomike, dhe forcimin e mbështetjes publike për institucionet politike.

Trump ka të drejtë: Bota duhet të nisë t’i zgjidhë vetë problemet

Qënia e një britaniku në SHBA këto kohë, është një lehtësim i bekuar për të. Ditët kalojnë, dhe askush nuk flet për Brexit. Është sikur një bërthamë, t’i hiqet artit të bisedës. Por SHBA-ja ka ndarjen e vet të thellë, të shkaktuar nga politikat populiste. Është Donald Tramp, dhe “Amerika e Para”. Tramp është bërë një fenomen. Ashtu si Samsoni.

Britani e Madhe, çfarë po ndodh me BREXIT

Parlamenti britanik nuk vendosi dot nën kontroll Brexitin. Theresa May mundi t’i bashkonte mbas vetes konservatorët. Kërkesa e tyre është të largojë Backstop-in irlandez nga marrëveshja me BE. Dy javë më parë kryeministrja mori një goditje të rëndë, por këtë mbrëmje në Dhomën e Ulët të parlamentit radhën e ka opozita. Deputetë laburistë u patën përpjekur që të marrin kontrollin.

Një delirant dhe shoqëria e gënjeshtrave

Nga Artan Fuga Moderatorja, një zonjë shumë e sjellshme, kishte ftuar një djalë të ri, i cili tregonte sesi kishte arritur një sukses shumë të madh në krijimin e tij artistik që na nderonte si komb, si qytet lindjeje dhe atë si person. Në Moskë, në një ekspozitë, piktura e tij paskësh fituar çmimin e parë dhe- ishte ekspozuar në.

Aman nxirreni, qoftë dhe tek Ermali

Nga Ilir Babaramo Që prej thuajse një muaj emri i Genti Cakës ka kaluar kufijtë e legjendës dhe po kthehet në mit. Në historinë e shtetit shqiptar kurrë nuk është debatuar kaq shumë për emërimin e një ministri. As Ahmet Zogu, kur dërgoi Faik Konicën ambasador në DC nuk ka përdorur kaq lëvdata sa Edi Rama për 28 vjeçarin që e.