X
Ç’duhet të mësojmë nga 40 vjet ndërhyrje të SHBA-së në Lindjen e Mesme?

Nga Alireza Ahmadi Me njoftimin befasues të tërheqjes së forcave amerikane nga Siria, dhe në një masë më të vogël, shpalljen e një tërheqjeje të rreth 7.000 trupave amerikane nga Afganistani, shumë kritikë intervecionistë që kishin toleruar sulmet e paefektshme të Donald Trumpit kundër Asadit dhe bisedimet e paqes me talebanët, u tërbuan nga inati. Por edhe pasi Trump e.

Historia e Kosovës mes Rambos dhe Gjarprit

Nga Çim Peka Përveç Ibrahim Rugovës, figura e të cilit qëndron qartazi shumë më lartë se e kujtdo tjetër në piedestalin e lirisë, dy janë figurat qendrore të luftës për çlirimin e Kosovës dhe në dy dekadat e fundit, pas çlirimit të saj: Ramush Haradinaj dhe Hashim Thaçi, ose siç njihen me emrat e luftës, ‘Rambo’ dhe ‘Gjarpri’. Ndoshta është rastësi,.

E drejta për revokim mandati

Nga Artan Fuga Një e drejtë themelore që do të ndryshonte tërësisht gjendjen në universitetet publike dhe private. Duhet kërkuar e drejta për asambletë e pedagogëve në njësitë kryesore të universiteteve publike dhe private që formulohet si më poshtë: Asambletë dhe trupat pedagogjike në nivel njësish bazë kanë të drejtë që nëse e shohin të arsyeshme, mbi bazën e një.

Tsipras në Turqi – Takim me disa pikëpyetje

Nga Jannis Papadimitriou Vizitë në fushë të minuar? Kreu i qeverisë greke, Aleksis Tsipras viziton të martën Turqinë dhe takohet me presidentin Erdogan. Shumë grekë janë skeptikë për këtë vizitë. “Vizitë në fushë të minuar” kështu e titullon gazeta e Athinës, Ta Nea vizitën e kryeministrit Tsipras në Turqi. “Një aventurë turke” shkruan portali online In.Gr. Të martën kryeministri grek, Aleksis.

Tradhëtia ndaj Charlie Hebdo

Nga Elan Journo Katër vjet më parë, disa xhihadistë mësynë me forcë në zyrat e revistës Charlie Hebdo në Paris, dhe qëlluan për vdekje 10 anëtarë të stafit, një oficer policie dhe një roje sigurie. Menjëherë pas masakrës, mijëra njerëz u derdhën rrugëve për të përkujtuar gazetarët e vrarë. Globalisht, në mediat sociale, shumica i bënë jehonë sloganit ‘Je Suis.

Si mund të dalë Italia nga kriza e gjithanshme ku gjendet

Nga Harold James Si shtëpia e Perandorisë Romake dhe e Rilindjes, Italia ka qenë prej kohësh në ballë të zhvillimeve kulturore në Europë dhe Eurazinë Perëndimore. Por ajo ka shërbyer gjithashtu prej kohësh, si një shembull i rënies politike. Libri klasik i historianit britanik Eduard Gibon “Historia e perëndimit dhe rënies së Perandorisë Romake”, ishte menduar në fund të fundit.

Përgjigje Gaztorit

Nga Arlind Qori Gaztori u ka drejtuar 4 pyetje pedagogëve që po hidhen në grevë. Unë nuk mund të përfaqësoj asnjërin prej kolegëve, por mund t’u përgjigjem një e nga një secilës prej pyetjeve. A jam dakord për vlerësimin e titujve akademikë? Po. Ama vlerësimin nuk mund ta bëjë një dallkauk i Ministrisë së Arsimit, që e ka fituar atë vend pune.

Artan Fuga: Propozoj 60 të drejtat e mohuara për studentët

Nga Artan Fuga Përse propozoj 60 të drejta të mohuara për studentët ! Te drejta individuale për studentët ! Ligji aktual nuk iu njeh asnjë të drejtë pozitive personale studentit! (Promemorje paraqitur dhe refuzuar në senatin e UT në muajin korrik 2018) Propozoj si më poshtë: 1. Studenti ka të drejtë t’a zgjedhi lirisht profilin e studimeve që dëshiron të.

Populizmi po përballet me orën e tij më të errët

Nga Gideon Rahman A mund të jetë 2019-a, viti kur populizmi do të marrë tatapjetën? Në vitin 2016, votat për Brexit dhe Donald Trump, i habitën institucionet politike në Britaninë e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara. Por viti 2019, është një shans i mirë për të qenë koha kur projekti populist të shembet nën inkoherencën e vet, pasi bëhet gjithnjë.

Gara e armatimit: Jo të luash me zjarrin por me fundin e botës

Nga Max Hofmann SHBA e bëri vërtet: Ky vend i tha lamtumirë marrëveshjes ekzistuese për kontrollin e armëve atomike mes SHBA e Rusisë (INF). E ardhmja e Europës bëhet me këtë hap më e errët. Sigurisht, sipas të gjitha informacioneve të ditura, SHBA ka të drejtë. Rusia me raketat e saj 9M729 shkel marrëveshjen INF për ndalimin e raketave tokësore.