X
Drejt një Karte të Re Globale

Nga Carl Bildt Stockholm – Në gushtin e vitit 1941, para se Shtetet e Bashkuara të hynin në Luftën e Dytë Botërore, kryeministri britanik Uinston Çërçill dhe presidenti amerikan Frenklin D.Ruzvelt, u takuan fshehurazi në brigjet e Tokës së Re, për të diskutuar se si bota mund të organizohej pas luftës. Diçka e ngjashme ishte tentuar në Versajë, pak më.

Ballkani në flakë kundër korrupsionit dhe qeverive autoritare

Nga ROBERTO BRUNELLI* Beogradi dhe Tirana bëhen sërish teatër i manifestimeve dhe protestave të ashpra të lëvizjeve të vogla politike që kanë vënë në shënjestër ato që sipas tyre janë qeveritë e korruptuara, autoritare dhe klienteliste. Dhe sipas asaj që shkruan Balkaninsight, shumë shpesh ka një mungesë të perspektivës që kthehet në zemërim i transformuar në protesta të organizuara. Selia.

Berberët e Afrikës së Veriut: Nomadët, që mbijetuan, aty ku nuk mundi askush tjetër

Nga Uajët Red Në planet, ka disa vende ku duket sikur njeriu nuk mund të jetojë dot, dhe megjithatë disa njerëz kanë jetuar dhe jetojnë aty. Mes tyre janë komunitetet indigjene në Afrikën e Veriut, të cilët nuk kishin zgjidhje tjetër, veçse të zhvillonin metoda të zgjuara për të mbijetuar: Berberët. Të kufizuar nga shkretëtira e Saharasë, Berberët u zhvilluan.

Ashtu si procesi kimik i osmozës, emigrimi është një dukuri e pandalshme

Nga Robert A Burton Ndërsa shtohet rradhët e njerëzve nëpër botë, ndryshimet e popullsisë, janë shfaqur si një sfidë e madhe globale, me ndikime potencialisht katastrofike. Debatet e pafundme, mbi të drejtat e emigrantëve, kanë dështuar të prodhojnë edhe variantin më të dobët të një zgjidhjeje të pranueshme. Por ndoshta një qasje alternative, do të ishte të bazohemi mbi një.

Pas „Shtetit Islamik“ kalifat cyber-virtual?

Nga DW Shërbimi Federal i Mbrojtjes Kushtetuese në Gjermani paralajmëron për të mos nënvleftësuar milicët terroristë të IS-it pas humbjes ushtarake në Siri. Milicët i nxisin tani përkrahësit sidomos në internet. „Në çështjen e IS nuk mund të hiqet paralajmërimi”, thotë presidenti i Shërbimit Federal të Mbrojtjes Kushtetuese, Thomas Haldenwang për gazetën „Welt am Sonntag”. I ashtuquajturi grupi i milicëve.

Çfarë ka bërë qeveria Rama kundër pronës private dhe publike në 6 vite!

Nga Jorida Tabaku Çfarë ka bërë qeveria Rama kundër pronës private dhe publike në 6 vite! Gjykata Europiane e Strasburgut; vetëm vitin e kaluar 14 milionë Euro dëme për shtetin, i jep të drejtë pronarëve të ligjshëm! Në raportin e fundit të Gjykatës Europiane mbi çështjet në gjykim dhe vendimet e saj, Shqipëria zë vendin e parë sa i takon.

Qeveria komike mban shfaqje në aeroportin e Rinasit

Nga Ergys Mërtiri Qeveria akuzon “kinezët” se nuk po na e ruajnë mirë rendin. Sipas tyre, koncensionari që administron aeroportin qenka fajtori për grabitjen në Rinas, pasi nuk paska zbatuar kushtet teknike të sigurisë. Fakti që grabitësit ndiqen nga policia dhe arrijnë të zhduken në eter, i bie të jetë faji i “kinezëve”! Pse jo, faji i tyre duhet të.

Propaganda, profile të rreme mbrojnë në rrjetet sociale Veliajn dhe Ramën

Nga Alice Elizabeth Taylor Me afrimin e zgjedhjeve lokale, makina e propagandës së qeverisë dhe Bashkisë Tiranë po punon pa ndalim. Tre komente të bëra shumë shpejt njëra pas tjetrës në një artikull të postuar nga Exit.al në Facebook, duket se tregojnë mbështetje të palëkundur të qytetarëve për vendimin e qeverisë për të nxjerrë nga shtëpitë e tyre banorët tek.

Beteja e fundit e Merkel është Ballkani

Nga Bodo Weber* Në negociatat e drejtuara nga Bashkimi Europian mes Kosovës dhe Serbisë për një marrëveshje gjithëpërfshirëse e përfundimitare për normalizimin e plotë të marrëdhënies së dyanshme vihet re që nga fillimi i vitit një ofensivë e madhe diplomatike e SHBA për të arritur një marrëveshje bazuar në idenë e këmbimit të territoreve. Ideja publikisht u propagandua nga presidentët.

Kina, shpëtimtarja e Ballkanit

Një numër kontratash nënshkruan me Kinën pjesëmarrësit e samitit të grupit 16+1 në Dubrovnik. Ndërkohë që Europa Lindore e Juglindore shpreson që me investimet kineze të marrë hov ekonomia, BE mbetet skeptike. Në Dubrovnik u zhvillua samiti i 8 i grupit 16+1, ku numërohen 12 vende anëtare të BE, pesë vende të tjera si edhe Kina. Në fund edhe Greqia.