Maurizio Sarri, historia e bankierit që do të drejtojë Chelsea-n

Nga James Horncastle Duhet ta falni Antonio Konten nëse të premten e shkuar u ndie sikur po përsëritej historie. Fundja, nuk është hera e parë që pushohet dhe zëvendësohet nga Maurizio Sarri.  Pasi u përfshi në skandalin Calciopoli të mashtrimit me ndeshjet në vitin 2006, detyra për ta mbajtur Arrezon në divizionin e dytë s’kishte për të qenë e lehtë me.

Çfarë nuk shkon me tolerancën fetare?

Nga Simon Rabinovitch Qëllimi i tolerancës fetare, ka qenë gjithmonë dhe mbetet, ruajtja e fuqisë dhe pastërtisë së fesë dominante në një shtet të caktuar. Shumica e feve mbizotëruese në shumicën e shteteve, deklarohen sot tolerante, por gjithashtu duket se ndihen veçanërisht të kërcënuara. Lëvizjet nacionaliste fetare në Shtetet e Bashkuara, Europë, Indi, Turqi dhe Izraeli, duan të forcojnë marrëdhëniet.

Ukraina është viktima e parë e pakujdesisë së Trumpit. Dhe s’do të jetë e fundit

Nga Natalia Antonova Që samiti Trump-Putin në Helsinki, ishte një katastrofë diplomatike për Shtetet e Bashkuara kjo është e padiskutueshme, pavarësisht shpjegimeve dredhuese se si president Donald Trump hodhi “aksidentalisht” poshtë komunitetin e vet të inteligjencës, nën favor të Rusisë. Megjithatë, humbësja më e madh e menjëhershme e këtij takimi mund të jetë Ukraina – një vend që mediat perëndimore.

Vrasja-vetëvrasja e Perëndimit

Nga Dejvid Bruks Europa është “nëna” e kontinentit amerikan. Institucionet tona themelore, u trashëguan nga Europa. Demokracia jonë, është greke dhe britanike. Universitetet tona janë gjermane. Libri i mirësjelljes, që Xhorxh Uashington lexoi për të përmirësuar veten e tij, u përkthye nga frëngjishtja, dhe po të tilla ishin edhe idealet e Tomas Xhefersonit. Europa përfaqësonte një rrugë drejt përparimit; Amerika.

Analiza e DW/ “Kur të rritem dua të martohem me Presidenten e Kroacisë”

Nga DW Kroacia e humbi ndeshjen finale me Francën. Megjithatë njerëzit në Kroaci kanë një gjendje emocionale të një lloji të veçantë për presidenten, Kolinda Grabar-Kitarovic. Emanuel Macron nuk kishte asnjë shans. E pushtuar nga emocionet mbas ndeshjes mbresëlënëse të ekipit kroat të futbollit, presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitarovic përqafoi presidentin francez duke harruar distancën e figurave shtetërore. Ai, zotëri burrë,.

Ky popull, bëji çfarë të duash, është i mpirë, nuk ndjen!

Nga Artan Fuga Ra tërmeti sot aty rreth orës 15:00, isha në restorant, askush nuk çau kokë. Dikush vazhdoi të thërriste : Edhe një syltjaç për këtë zonjën kamarier! Termet – tha dikush dhe ngriti gotën e birrës. Vazhduan lëkundjet, ndërkaq klientë e personeli i restorantit as e bënin qefin qeder. Ja ra ndërtesa edhe pastaj… Ja vdiqëm, po pastaj?.

Bilanc i gjendjes së jashtëzakonshme në Turqi

Nga Hilal Köylü Dy vjet zgjati gjendja e jashtëzakonshme në Turqi. Pas përpjekjes për puç në korrik 2016, presidenti Erdogan ka goditur ashpër. Tani hiqet gjendja e jashtëzakonshme. A do bëhet gjithçka më mirë? Bilanci është ky: Pse është vendosur gjendja e jashtëzakonshme në Turqi? Mbas përpjekjeve për puç më 15 korrik 2016 qeveria turke deklaroi se përgjegjës  janë anëtarë të.

Ernesto “Che” Guevara: Komandanti i luftërave të humbura

Duke hequr dorë nga funksionet e tij në Kubë, Che-ja kishte qëllim që të ndizte “dy, tri Vietname” në Botën e Tretë. Aventura kongoloze ju shndërrua në makth, ajo në Bolivi përfundoi me vdekjen e tij Më 14 mars 1965, Ernesto Guevara, i mbiquajtur Che, zbriti nga avioni që e sjell në Kubë nga Praga, pas një misioni të gjatë.

Samiti Trump-Putin zhgёnjyes

Nga Bernd Riegert Presidenti i SHBA-sё nё takimin me burrin e fuqishёm tё Rusisё tregon dobёsi evidente. Ai është personi i gabuar nё arenёn ndёrkombёtare, mendon Bernd Riegert. Ministria e Jashtme ruse e ripostoi njё tweet tё Trumpit duke i vёnё atij kёsisoj vulёn zyrtare tё Kremlinit. Presidenti amerikan nё postimin e tij  akuzon SHBA-nё e si rrjedhojё edhe vetveten,.

Botërori si pasqyrë e “fytyrës” së futbollit të sotëm. 6 përfundime nga “Rusi 2018”

Pas golave, surprizave, festimeve, dëmtimeve, deklaratave dhe imazheve sukseset që shënuan Botërorin, Rusi 2018 fshihet mes rrudhave dhe cikatriceve të fytyrës aktuale të futbollit. Ishte një turne impaktesh dhe emocionesh, por që la një shije të thartë për mungesë të hijeshisë. Kampion u shpall Franca, një listë më inteligjente, sesa elegante, me më shumë oportunizëm sesa fin. Një ekip me.