X
Turqi, Erdogan: Fundi i terroristëve të FETO-s është afër

Fundi i anëtarëve të organizatës terroriste FETO në Turqi dhe jashtë vendit është afër, tha sot presidenti turk Recep Tayyip Erdogan. “U bëj thirrje të gjithë anëtarëve të FETO-s brenda dhe jashtë vendit tonë. Fundi juaj është afër. Nuk keni ku të shkoni. Nuk keni asnjë hap për të ndërmarrë”, tha Erdogan në një simpozium mbi autoritetet lokale nën sistemin.

Ish-presidenti serb, Boris Tadiç, paralajmëron konflikt të ri me Kosovën

Ish-presidenti i Serbisë, Boris Tadiç, ka komentuar marrëveshjen e Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për “Blic.rs”, Tadiç është shprehur se nëse problemi i Kosovës do të zgjidhej në atë mënyrë që njëra palë do të fitonte gjithçka dhe pala tjetër do të humbte gjithçka, me shumë mundësi do të lindë një konflikt i ri. “Të gjitha zgjidhjet tjera na.

EMRI/ Maqedonia voton sot fazën finale për ndryshimin e Kushtetutës

Dita e sotme është e rëndësishme për Maqedonisë, pasi Kuvendi pritet të votojë fazën finale për ndryshimin e Kushtetutës, sipas marrëveshjes së Prespës me Greqinë për çështjen e emrit. Që të kalojë teksti i amendamenteve kushtetuese të propozuar nga Qeveria, duhet të mbështeten nga së paku dy të tretat e deputetëve në Kuvend ose 80 deputetë të votojnë “pro”. Kryeministri.

Analisti gjerman: Ndarja e Kosovës do të kishte pasoja fatale

Analisti gjerman, Bodo Weber thotë se do të befasohej nëse gjatë vitit 2019 do të arrihej një marrëveshje përfundimtare gjithëpërfshirëse, ligjërisht e detyrueshme në mes Kosovës dhe Serbisë. Arsyeja për këtë, sipas analistit gjerman, është se të gjitha palët në negociata, para së gjithash Serbia, të inkurajuar nga përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe ekipi i saj, më.

Sulmi me eksploziv ndaj televizionit grek, anarkistët marrin përgjegjësinë

Grupi anarkist i Luftëtarëve Popullore “OLA”, me anë të një postimi në portalin anarkist “Indymedia” ka marrë përgjegjësinë për sulmin me bombe ndaj kanalit televiziv SKAI dhe zyrave të gazetës Kathimerini. Në artikullin e publikuar akuzohen shumica e mediave, pasi sipas tyre nuk dënojnë dhunën e verbër të kapitalistëve, policëve, mafies së gjykatësve dhe fashistëve ndaj të varfërve dhe emigrantëve.

‘Shtetësia në pasaportë’/ Zaev gati të pranojë propozimin e Lëvizjes Besa

Takimi i deputetit të Lëvizjes Besa, Fadil Zendeli me kryeministrin Zoran Zaev dhe ministrin e Jashtëm, Nikolla Dimitrov ka përafruar qëndrimet rreth çështjes së shtetësisë. Zaev dhe Dimitrov janë shprehur të gatshëm të pranojnë kërkesën e Besës që shtetësia në dokumentet personale në gjuhën shqipe të shkruhet vetëm si “qytetar i Republikës së Maqedonisë së Veriut” ndërsa në gjuhën maqedonase,.

Mogherini: Kosova të heqë taksën me Serbinë

Në takimin me grupin përfaqësues të Kosovës për dialogun me Serbinë, përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini ka treguar edhe njëherë qëndrimin e Bashkimit Europian në lidhje me taksën e vendosur për mallrat që importohen nga Serbia. Sipas saj duhet krijuar në klimë që duhet të sjellë një klimë të mirë në rajon. “Duhet të krijohet një klimë që.

Fox News i ndryshon emrin Serbisë, reagojnë mediat serbe

Një artikull i Holli McKay, gazetares së Fox News, që në tekstin e saj për dialogun iu referohet Serbisë si “Serkosovobia”, ka nxitur reagime nga mediat serbe. Fox News në artikullin e saj shkruan se presidenti amerikan Donald Trump, pajtohet për arritjen e një marrëveshje mes Beogradit zyrtar e Prishtinës, ndërsa e quan Serbinë si ”Serkosovobi”. Në reagimin e mediave.

Aksidentohet ministri i Brendshëm

Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa, është aksidentuar me makinë derisa po udhëtonte nga shtëpia drejt punës. Siç raportojnë mediat, makina me të cilën po udhëtonte ministri është goditur nga një makinë tjetër nga prapa. Pas aksidentit ata janë dërguar në Emergjencën e QKUK-së. Personeli mjekësor i repartit të lindjes gjatë kujdesit të tyre ndaj pacientëve të cilët kanë.

Ekipi negociator i Kosovës sot në Bruksel, ja çfarë do të diskutohet

Për herë të parë ekipi negociues i Kosovës me Serbinë, takon të martën në Bruksel Federica Mogherinin, që është ndërmjetësuese në dialogun me Serbinë, që aktualisht ka ngrirë. Ekipi negociator refuzohet nga opozita. Ekipi negociator i Kosovës takohet të martën (08.01) në Bruksel me të ngarkuarën e BE-së për politikën e jashtme evropiane, Federica Mogherini. Grupi negociator i Kosovës që.