X
Vuçiç: Çështja e Kosovës, më e vështirë se në kohën e Gjingjiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se propozimi i tij për çështjen e Kosovës vjen në një kohë kur “situata në Kosovës është dhjetë herë më e vështirë” sesa në kohën e Dobrica Çosiçit (ish president i Jugosllavisë 1992-1993) dhe Zoran Gjingjiçit ( ish kryeministri serb i vrarë në vitin 2003). Ai dhe se Çosiç dhe Gjingjiç kishin “shumë më.

Moti i keq godet edhe Greqinë, temperaturat ulen deri në dhjetë gradë

Pas një fundjave e cila ishte me mot të qetë, me erë të pastër dhe të ngrohtë pranverore, Greqia po përjeton një situatë aspak të mirë sa i takon kushteve atmosferike. Temperaturat kanë zbritur deri në 10 gradë celcius. Erërat e fuqishme janë ndjerë kudo, edhe në kryeqytet, Athinë. Shërbimi i motit të Observatorit Kombëtar të martën në mëngjes paralajmëroi.

Përplasi me makinë 10-vjeçaren, ministrja kroate jep dorëheqjen

Ministrja e Zhvillimit Rajonal dhe Fondet e BE-së në Kroaci, Gabrijela Žalac ka dhënë dorëheqjen pas një aksidenti me makinë, ku përplasi një fëmijë 10-vjeç. Në një deklaratë prekëse përpara mediave, Žalac tha se kishte biseduar me kryeministrin Andrej Plenkovic menjëherë pas dhënies së ndihmës së parë të vajzës 10-vjecaçare. “Të shtunën kur kjo ndodhi dhe unë dhashë dëshminë time.

Tensionohen marrëdhëniet Turqi-SHBA/ Reagon Turqia zyrtare: Askush s’na kërcënon dot

Kritikat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) ndaj marrëveshjes së Turqisë për të blerë sistemin e mbrojtjes raketore S-400 nga Rusia kanë shkuar shumë larg, tha zëdhënësi i partisë në pushtet të Turqisë, Ömer Çelik, raporton Anadolu Agency (AA). “Komentet në lidhje me këtë çështje kanë kaluar kufirin”, tha para gazetarëve Çelik, zëdhënësi i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim.

Haradinaj: Gjermania është partner i rëndësishëm i Kosovës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim këshilltarët për politikë të jashtme të Kancelares Gjermane, Angela Merkel, Jan Hecker dhe Matthias Lüttenberg, me të cilët ka biseduar rreth zhvillimeve politike dhe ekonomike në vend dhe rajon, si dhe normalizimin e dialogut me Serbinë. Mësohet se gjatë takimit, kryeministri Haradinaj është shprehur se Gjermania është një.

Isa Mustafa: Qeveria të ndryshojë qëndrim ndaj partnerëve ndërkombëtar

Kryetari i partisë më të madhe opozitare në Kosovë, Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, u shpreh se qeveria duhet të ndryshojë sjellje dhe qëndrim ndaj partnerëve ndërkombëtar si SHBA dhe BE. “Ne jemi munduar që qeverisjes aktuale t’ia bëjmë me dije se duhet t’i ndërrojë qëndrimet e saj, sjelljet e saj, sepse është në interes të vendit që ne.

Alarmi: pritet një valë e re refugjatësh në Ballkan

Qeveria në Bosnjë parashikon një rritje masive të numrit të refugjatëve, që duan të mbërrijnë në kufijtë e jashtëm të BE-së. Ministri i Sigurisë kërkon që shtetet e BE-së të angazhohen për t’i bërë ballë situatës. Në pranverë do të ketë një “përshkallëzim të problemit të migracionit”, parashikon ministri i Sigurisë, Dragan Mektic në një intervistë për agjencinë e lajmeve.

Pas zyrtarit të lartë amerikan, sot në Kosovë mbërrijnë dy këshilltarët e Merkel

Javët e fundit në Kosovë janë shtuar vizitat e zyrtarëve të lartë të shteteve mike, të cilët kanë takuar liderët e vendit lidhur me çështjen e taksës dhe dialogut me Serbinë. Gjatë fundjavës që lamë pas, në Kosovë qëndroi për vizitë nënsekretari për Çështje Politike në Departamentin Amerikan, David Hale. Në Kosovë të shtunën solli mesazhe edhe zyrtari i lartë.

Lista Serbe e gatshme të votojë rrëzimin e Haradinajt

Lista Serbe është e gatshme të votojë për rrëzimin e Qeverisë së Ramush Haradinajt, nëse opozita siguron 51 vende në Kuvendin e Kosovës, ka deklaruar deputeti i kësaj partie Igor Simiq. Ai tha për Pink TV se do të kthehej në Kuvendin e Kosovës në kohën kur opozita të mbledhë nënshkrime për shkarkimin e qeverisë. Simiq u shpreh se Lista.

Këshilli i Evropës regjistron zyrtarisht Maqedoninë e Veriut

Këshilli i Evropës ka regjistruar zyrtarisht vendin fqinj nën emrin e ri “Maqedoninë e Veriut”, raporton korrespondenti i MIA-s nga Strasburgu. Në faqen e internetit të organizatës më të vjetër pan-evropiane, Këshilli i Evropës, selia e të cilit ndodhet Strasburg, Ish-Maqedonia rezulton si Maqedonia e Veriut, sipas rendit alfabetik të gjuhës angleze të shteteve anëtare. Si shtet anëtar, Maqedonia e.