X
Pendarovski zyrtarisht President, porosia e tij

Stevo Pendarovski është betuar sot, në një ceremoni zyrtare në të cilën kanë qenë pjesë edhe shumë lidër të rajonit, përfshirë këtu Presidentin Ilir Meta. Pas betimit, Pendarovski ka zhvilluar takime bilaterale me presidentin e Republikës së Bullgarisë, Rumen Radev, me presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, me presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta si dhe me presidentin.

Betimi i Pendarovskit, Ilir Meta dhe Hashim Thaçi sot në M.Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut sot do të mbajë seancën solemne për presidentin e ri, Stevo Pendarovski. Fjalimi dhe betimi i Pendarovskit para Kuvendit do të përcillet edhe nga homologët e tij Ilir Meta nga Shqipëria, Hashim Thaçi nga Kosova, Rumen Radev nga Bullgaria, Aleksandër Vuçiç nga Serbia, zëvendëskryeministri i Turqisë, delegacioni i Sllovenisë dhe kori diplomatik në vend. Ndonëse.

Viktimë e dhunës seksuale nga serbët, shqiptarja merr çmim

Vasfije Krasniqi Goodman, e mbijetuar e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, u përzgjodh për të marrë çmimin “Kim Bok-dong për Paqe” për vitin 2019. Ky çmim ndahet nga Këshilli Korean për Drejtësi dhe Përkujtim të Çështjeve të Skllavërisë Seksuale Ushtarake nga Japonia, dhe nderon individët apo organizatat që punojnë për të zgjidhur çështjen e dhunës seksuale gjatë luftës dhe.

Hashim Thaçi: Marrëdhëniet Kosovë-SHBA janë të fuqishme!

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka takuar komandantin e Gardës Kombëtare të IOWA-s, Gjeneral major, Timothy Orr, ndërsa tha se marrëdhëniet e Kosovës dhe IOWA-s janë  tepër të veçanta. Ai pohoi edhe njëherë se marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë shumë të fuqishme. “Marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe SHBA-së janë shumë të fuqishme. Por, ato ndërmjet Kosovës.

E quajti “budalla” para Mogherinit/ Haradinaj nuk i mban inat Ramës: Ai është vëllai im

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj duket se nuk i ka marrë aspak për keq, fyerjet e homologut Edi Rama, i cili e quajti “budalla”. Ditën e djeshme, gjatë një konference për shtyp, i pyetur lidhur me pretendimet e Haradinajt se Rama bashkë me presidentin Hashim Thaçi ngulën këmbë për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe, kryeministri u përgjigj.

Haradinaj zbulon agjentin e Putin në samitin e Brdo-Brijuni

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se anëtari i Presidencën Trepalëshe të Bosnje Hercegovinës, Millorad Dodik, është një njeri i Vladimir Putinit. Haradinaj nuk e komentoi ftesën e Shqipërisë për Dodikun për në Samitin e Brdo-Brijunit, por tha se ani nuk përbën ndonjë vlerë, njofton Klan Kosova. “Dodik nuk është një figurë që përfaqëson vlera, as të bashkëjetesës. Ai është aleat.

10 vjet burg për vrasjen e 12 vjeçarit serb. Kush është kosovarja e dënuar që pushtoi dje mediat e rajonit

Një lajm që kaploi dje mediat e rajonit është dënimi me burg me 10 vjet i kosovares Elfete Veseli, e cila në vitin 1992, e kishte vrarë një djalë 12-vjeçar të nacionalitetit serb në Bosnje. Veseli, ishte ushtarake dhe në atë kohë ishte pjesë e forcës ushtarake të Bosnjës që luftonin kundër ushtrisë serbe. Vrasja e 12-vjeçarit ndodhi në Zvornik,.

Tentativa për grusht shteti, dënohen dy liderë të opozitës në Mal të Zi

Gjykata e Lartë e Podgoricës ka urdhëruar burgimin e 13 personave të akuzuar si grushtshtetasit e 16 tetorit 2016. Masa me 5 vite burg u caktua edhe për dy kryetarët pro-rusë të opozitës, Andrija Mançiç i “Partisë Demokracia e Re Serbe” dhe Milan Knezeviç i “Partisë Demokratike Popullore”. Ndërkaq, ndër të akuzuarit e tjerë, nëntë janë shtetas serbë, dy rusë.

“S’të jap asgjë”, Vuçiç zbulon ‘përplasjen’ me Thaçin: Telefono edhe Amerikën po të duash

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka treguar për zhvillimet që po ndodhin në Tiranë në kuadër të Samitit të Brdo-Brijonit, dhe përplasjet me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, pas deklarimeve për unifikimin e shqiptarëve. Vuçiq thotë se i ka bërë thirrje Ramës e Thaçit që të mbledhin mend sa u përket këtyre deklaratave. “Unë iu thash atyre, mblidhni mend, ju.

Heqja e kufijve, Thaçi: Mos u frikësoni nga Vuçiç, apo nga ndonjë injorant

Hashim Thaçi ka qenë i ashpër pas deklaratave të presidentit serb, në lidhje me takimin e tij me Edi Ramën ku theksoi se kishte biseduar për heqjen e tërësishme të kufijve midis Kosovës dhe Shqipërisë. Në dalje të diskutimeve të samitit të Brdo-Brijunit që u zhvillua në Tiranë, presidenti kosovar tha se: Është model evropian, euroatlantik, asnjë nuk i duhet.