X
Trajkoviç: Vuçiç u pajtua me formimin e Ushtrisë së Kosovës

Në protestën e fundit në Beograd kundër presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, ka folur edhe ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, Rada Trajkoviç. Trajkoviç ka adresuar kritika të rënda në drejtim të klasës politike serbe në pushtet, veçmas ndaj presidentit Vuçiç. Siç raportojnë mediat serbe, Trajkoviç akuzoi përfaqësuesit politikë të serbëve në Kosovë dhe presidentin Vuçiç, duke thënë se shkaku i tyre.

Kërcënoi kryeministrin Haradinaj, autori lidhje me terrorizmin

Prokuroria Speciale e Kosovës, ka njoftuar se ka pranuar një kallëzim nga Drejtoria Kundër Terrorizmit e Policisë së Kosovës, kundër të pandehurit B.E. për shkak të kryerjes së veprës penale “përgatitja e veprave terroriste ose veprave penale kundër rendit Kushtetues dhe Sigurisë së Republikës së Kosovës”. Sipas komunikatës për media, i pandehur B.E. gjatë fundit të vitit 2018 dhe në.

Pompeo: Nënshkrimi i marrëveshjes i hap rrugën Maqedonisë për në NATO e BE

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo përshëndeti miratimin nga Parlamenti i Maqedonisë të amendamenteve kushtetuese të nevojshme për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës me Greqinë. “Udhëheqësit e Maqedonisë demonstruan largpamësi, kurajo dhe vendosmëri në përpjekjet për një zgjidhje të mosmarrëveshjes për emrin, që do t’i hapë tani rrugën Maqedonisë që të zërë vendin që i takon në NATO dhe Bashkimin.

Nga konflitet te takimi i fundit, zbardhet vizita e Merkel në Athinë. Biseda me Cipras

Kancelarja Angela Merkel, ndryshe nga vizita e vitit 2014, u prit kësaj here me shumë mirënjohje në Athinë. Tsipras dhe Merkel bëjnë bilancin e një marrëdhënie të trazuar e jo pa konflikte në katër vitet e fundit. Bllokime të përkohshme të policisë dhe një demonstratë me ndoshta 200 pjesëmarrës, kaq, më shumë nuk mund të përmendet për situatën e sigurisë.

Zyrtarisht Maqedonia e Veriut, votohen ndryshimet kushtetuese

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35, 36 të propozuar nga Qeveria dhe partitë propozuese. Pas tre ditëve të seancës së caktuar, Kuvendi sot mbylli votimin, duke pranuar edhe propozimet e dy partive shqiptare Aleanca për.

Merkel në Greqi: Vazhdoni reformat!

Greqia duhet të vazhdojë të reformohet ndonëse doli nga tetë vite masa shtrënguese për shkak të krizës ekonomike që e preku rëndë, deklaroi kancelarja gjermane gjatë një vizite në Athinë, ku u takua me kryeministrin Aleksis Cipras. Merkel përgëzon përpjekjet e popullit grek në kohët e vështira të masave shtrënguese të diktuara nga kriza financiare e vitit 2010 dhe nxiti.

Kosova me papunësinë më të lartë në rajon, shumica e qytetarëve zgjedhin të largohen

Kosova ka nivelin më të lartë të papunësisë në rajon, duke kaluar edhe Maqedoninë. Qytetarët e të dy vendeve fajësojnë institucionet shtetërore për këtë dhe shprehen se mendojnë të largohen nga vendi i tyre. “Në bazë të këtij zhvillimi ekonomik nuk besoj që do të ketë ndonjë rritje të madhe të vendeve të punës në vitin e ardhshëm. Shumica po.

Tsipras: Marrëveshja për emrin e Maqedonisë votohet në parlamentin grek brenda Janarit

Pas miratimit në Parlamentin e Maqedonisë, Marrëveshja e Prespës do ta ketë rrugën e hapur edhe në Parlamentin e Greqisë. Ishte Kryeministri grek Alexis Tsipras që konfirmoi lajmin në një intervistë për mediat vendase. Sipas shefit të qeverisë, pakti për ndryshimin e emrit të Maqedonisë do të votohet në parlamentin grek brenda muajit Janar. Kryeministri grek e cilësoi marrëveshjen me.

Albin Kurti-Hashim Thaçit: Shko në Hagë, mos rri president

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka goditur fort presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Nëpërmjet një shkrimi të gjatë në Facebook, Kurti thotë se Thaçi duhet të shkojë në Hagë për t’u përballur me Gjykatën Speciale. “Kosova nuk është dashur të ketë gjykatë speciale me paracaktim etnik, por gjykata normale dhe zbatim të ligjit. Tash, edhe nuk kemi gjykata normale.

Jo Haradinaj, zbulohet kush “vendosi” taksën ndaj Serbisë

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe njëherësh nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj, tha se taksa nuk ka qenë kundër dialogut. “Serbia ka bërë përpjekjet dhe aksion ndaj Kosovës. Serbia ka bërë përpjekje kundër anëtarësimit të Kosovës, në INTERPOl e UNESCO. Serbia ka shantazhuar qytetarët e Kosovës, serbët e Kosovës që ishin pjesë e FSK-së. Ka bërë përpjekje të.