X
Ç’po ndodh në Turqi / Erdogani nis sulmin kundër artistëve, birrës dhe Moxartit

Erdogan ka dalë kundër artistëve, pasi nuk duron asnjë kritikë, as kur ajo vjen prej artistëve me bindje konservatore. Kundëgoditjet bëhen të ashpra, kur atij i duhet të heqë vëmendjen e opinionit nga problemet politike. Armiqësia e fundit verbale tingëllon zbavitëse. Artisti 72 vjeçar, Rutkay Aziz i rekomandoi Recep Tayyip Erdoganit që: “Presidenti i shtetit duhet të dëgjojë një herë.

SHBA shuplakë Kosovës: Pezulloni menjëherë taksën ndaj Serbisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar në mënyrë të ashpër ndaj taksës së vendosur nga qeveria Haradinaj dhe të mbështetur nga Edi Rama për produktet që importohen nga Serbia dhe nga Bosnja. “Nuk shohim ndonjë përfitim të Kosovës nga vendosja e taksës prej 100 për qind për mallrat serbe” thuhet në dokumentin që ambasada amerikane në Prishtinë ua ka.

Sekretet e Hashim Thaçit për dialogun

Presidenti Hashim Thaçi po e mban sekret përmbajtjen e takimeve me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiç, në kuadër të dialogut të Brukselit. Zyra e Thaçit ka tejkaluar afatin kohor që ekipi negociator ia ka caktuar për ta dorëzuar dokumentacionin për dialogun e deritanishëm. Bashkëkryesuesi Fatmir Limaj ka thënë për gazetën “Zëri” se pret që Thaçi sa më shpejt t’i.

Kosova përgatit platformë të re për dialogun me Serbinë

Ekipi negociator i Kosovës në bisedimet me Serbinë është duke përgatitur një platformë të bisedimeve, e cila shfaq unitetin e Republikës së Kosovës, pavarësisht se dy partitë më të mëdha opozitare në vend, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, nuk e kanë përkrahur këtë ekip. Kështu tha për Radion Evropa e Lirë, zëvendëskryeministri Fatmir Limaj, i cili bashkë me.

Merr flakë avioni me shqiptarë, piloti bën ulje të detyruar

Një avion i linjës Shtutgart-Prishtinë ka pësuar defekt në ajër duke bërë ulje të detyruar në Slloveni. Avioni ka marrë flakë në një pjesë të tij në ajër duke vënë në rrezik pasagjerët në bord, pjesa më e madhe shqiptarë nga Kosova. Sapo është konstatuar defekti, piloti ka bërë ulje të detyruar në Slloveni, ndërsa në fotot e publikuara nga.

Drashkoviç: Nëse nuk arrihet marrëveshja, Serbia do shkatërrohet

Kryetari i Lëvizjes për Ringjalljen Serbe (SPO), Vuk Drashkoviç, nuk mbështet pikëpamjet e opozitës serbe që janë kundër marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, sepse vlerëson që janë kundër interesave jetike të Serbisë dhe popullit të saj. Nacionalisti serb, i njohur për deklaratat e tij antishqiptare, i ka thënë “TV Pink” se sa më parë duhet arritur një marrëveshje ligjërisht obligative.

Dorëheqja e Kammenos, Tsipras emëron ministrin e ri të Mbrojtjes

Ministri i ri i Mbrojtjes në Greqi pas dorëheqjes së Panos Kammenos, do të jetë shefi i Mbrojtjes Admiral, Evangelos Apostolakis, raportoi kryeministri Alexis Tsipras. “Për gati 4 vite kam qenë në një bashkëpunim të ndershëm dhe të sinqertë me Panos por vijmë nga familje të ndryshme politike,” tha kryeministri grek pas takimit me kreun e ANEL, Kamenos. “Pas një.

Deklarata bombë e William Walker: Ndryshimi i kufijve nuk është zgjidhje. Liderët kosovarë kanë frikë gjykatën speciale

Ish-drejtues i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William Walker, duke folur për idenë e korrigjimit të kufijve si mënyrë për të normalizuar marrëdhëniet midis Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se kjo është e padrejtë për Kosovën. “Ende nuk kam dëgjuar ndonjë zgjidhje të mundshme nga tryeza e bisedimeve që të jetë e zbatueshme, që të zgjidhte problemet”, ka.

Komandantët e UÇK nisen për në Hagë, Haradinaj: Lufta jonë ishte e pastër, do t’ia dalim!

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka takuar dhe u ka dhënë një mbështetje të fortë, dy komandantëve të UÇK-së, që nisen sot për t’u intervistuar nga Gjykata Speciale në Hagë. Haradinaj me këtë akt ka dëshmuar përkrahjen e hapur për veprën e tyre për çlirimin e Kosovës dhe ka theksuar se “lufta jonë çlirimtare ishte e pastër”. “Sot, kam vizituar.

Jep dorëheqjen ministri i Mbrojtjes në Greqi

Ministri i Mbrojtjes në Greqi, Panos Kamenos ka dhënë dorëheqjen pak ditë pasi u miratua në Kuvendin e Maqedonisë emri i ri i saj, që erdhi pas marrëveshjes me qeverinë helene. Kamenos nuk është më pjesë e koalicionit qeveritar, pasi që në fillim e ka kundërshtuar këtë marrëveshje me Maqedoninë. Partia “Grekët e Pavarur” e cila drejtohej nga ministri nuk.