X
Deputeti slloven: Rezolutë për tërheqjen e pavarësisë së Kosovës

Deputeti slloven, njëherësh nënkryetar i Partisë Kombëtare Sllovene, Janija Ivanusha beson se tërheqja e njohjes së pavarësisë së Kosovës është një proces real brenda Bashkimit Evropian. Ivanusha thotë se së shpejti miratohet rezoluta për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës, ndërsa shton se edhe vendet e tjera po bëjnë të njëjtën gjë. “Ne shpresojmë që të miratojmë udhëzime të.

Turqia i rikthehet prodhimit të kanabisit për përmirësimin e ekonomisë

Turqia po rrit prodhimin e kanabisit në të gjithë vendin për të përmirësuar ekonominë e vendit. Kultivimi i drogës në Turqi u ndalua gjatë dekadave të fundit për shkak të rregullave anti-narkotike. Megjithatë, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha së fundmi se synon të rifillojë dhe të inkurajojë prodhimin e tij për përdorim industrial. Për dekada me radhë, Turqia ka.

Letra/ Ish-luftëtari i UÇK-politikanëve: Turpi iu mbuloftë!

Ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Feim Krasniqi ka shprehur pakënaqësi ndaj politikanëve të Kosovës. Feimi, i cili është edhe invalid luftë, i është drejtuar atyre me një letër publike ku shpreh shqetësimin e largimit të të rinjve. Ai tregon përmes letrës fenomenin se si djali i tij minoren, vetëm 16 vjeç, ka marrë rrugën e migracionit së bashku me.

Marrëveshja Kosovë-Serbi mund ta shfuqizojë Rezolutën 12 44

Arritja e një marrëveshjeje eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e cila do ta zgjidhte kontestin ndërmjet dy vendeve, do të kërkojë edhe formalizimin e saj dhe ky formalizim duhet të bëhet përmes miratimit në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, vlerësojnë njohësit e çështjeve juridike. Arsim Bajrami, profesor i së Drejtës Kushtetuese në Universitetin e Prishtinës, thotë.

Vuçiç: Kosova nuk është sot në OKB, falë meje dhe tre të tjerëve

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç deklaroi se u ka kërkuar serbëve të Kosovës të mos vijnë për t’i dhënë mbështetje atij në Beograd, ndërsa paralajmëroi se nëse do të ketë dhunë në protestat e ardhshme protestuesit nuk do të kalojnë pa u ndëshkuar. “Ndoshta kemi bërë një gabim, pasi kemi besuar se kemi të bëjmë me njerëz racionalë, andaj nuk kemi.

Ministri serb: Prishtina po mbështet opozitën tonë që të rrëzojë nga pushteti Vuçiçin

“Autoritetet në Prishtinë, përmes mediave shqiptare në Kosovë, po mbështesin opozitën serbe për të vazhduar rrugëtimin në rrëzimin nga pushteti të presidentit Aleksandar Vuçiç”. Kështu deklaroi sot ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale të Serbisë, Zoran Gjorgjeviç. Ai tha se në Serbi nuk do të këtë destabilizim, pavarësisht shumës së parave të cilat janë investuar për këtë qëllim, ndërsa shtoi.

U arratis në Budapest, Gruevski kërkon heqjen e masës së paraburgimit

Ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevskit, pasi u arratis në Budapest të Hungarisë, iu dha masa e paraburgimit për veprat për të cilët ai u akuzua. Gruevski, tashmë i është drejtuar Gjyqit të Apelit në Shkup për të kërkuar që t’i ndërpritet masa e paraburgimit. Këtë e ka treguar raporti i shtatë në radhë i PSP-së, raport të cilin.

Greqi, tërmeti 4.5 ballë ‘shkund’ disa qytete

Një tërmet 4.5-ballësh lëkundi sot në mesditë Greqinë. Epiqendra ishte 15 kilometra në juglindje të ishullit të Zakyntho. Tërmeti ra në një thellësi prej 12 km nëntokë dhe lëkundjet u ndjenë edhe në qytetet Patra, Athinë dhe zona të tjera përreth. Epiqendra ishte 16 kilometra në lindje të Zakynthos dhe thellësia ishte 23.2 kilometra. Nga tërmeti nuk ka persona të.

Një polic, i dyshuar për vrasjen e të riut në Suharekë

Policia e Kosovës ka mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme për mediat, ku ka dhënë informacione të vlefshme për dy vrasjet që tronditen sot Suharakën. Komandanti i Policisë në Prizren, Nexhmi Krasniqi tha se për vrasjen e ndodhur në një kazino të Suharekës, i dyshuar është një rreshter policie. “Policia është informuar se një person është i shtrirë tek një lokal.

Dy vrasje, një person vritet në kazino/ Pas sherrit, vëllai qëllon për vdekje vëllanë

Në komunën e Suharekës sot kanë ndodhur dy vrasje, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Prizrenit, Vesel Gashi. Gashi tha se sipas informatave, një person është vrarë në një kazino në orën 9:00 të mëngjesit të sotëm, J.A 32 vjeçar. Ndërkaq, rasti tjetër ka ndodhur në fshatin Studenqan të po kësaj.