X
‘Kriza siriane’, Erdogan i përgjigjet SHBA: Nuk kërkojmë leje nga askush

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se vendi i tij nuk do të kërkojë lejen e askujt për të luftuar terrorizmin. Erdoğan shkroi një artikull me titull “Bashkëpunimi Turqi-Rusi, me rëndësi kritike për zgjidhjen e krizës së Sirisë” për gazetën ruse Kommersant. Duke theksuar se lufta civile në Siri e cila vazhdon që nga viti 2011 dhe ka shkaktuar.

Wikipedia njeh gjuhën shqipe si gjuhë të dytë zyrtare në Maqedoni

Pak ditë më parë gjuha shqipe është bërë zyrtare në Maqedoni, edhe pa nënshkrimin e Presidentit të vendit Gjorge Ivanov. Ligji është dërguar në faqen zyrtare dhe pas shpalljes në të menjëherë hyn në fuqi. Duket se zyrtarizmi i gjuhës shqipe si gjuhë e dytë zyrtare në Maqedoni është vërejtur edhe enciklopedia online më popullore Wikipedia. Nëse kërkoni të dhëna.

Haradinaj e pranon se iu refuzua viza për SHBA: Amerika kërkon të heqim taksën ndaj Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka pranuar se nuk do të jetë i pranishëm në “Mëngjesin e lutjeve” në SHBA, pasi nuk i është dhënë viza nga autoritetet amerikane, për shkak të taksës së vendosur nga ai ndaj mallrave serbe. Ai është shprehur se ka gjasa që të mos shkojë në këtë organizim, ndonëse ka ftesë nga Uashingtoni dhe.

Paralajmëron Haradinaj: Të guxojë kush t’i japë tokë Serbisë

Teksa sot përkon me 20-vjetorin e Masakrës së Reçakut, një mesazh i fortë vjen nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Ky i fundit ka bërë një paralajmërim në lidhje tezat për shkëmbim territori, ndërsa u shqiptua si ide nga presidenti Hashim Thaçi. Mes të tjerash ai theksoi se edhe po të mos jetë në qeveri, do e ndjek nga afër.

Rusia: Emri i Maqedonisë të shqyrtohet nga Këshilli i Sigurimit

Rusia beson se ndryshimin i emrit të Republikës së Maqedonisë në këtë mënyrë nuk pasqyron vullnetin e popullit dhe se nuk mund të pranohet si një zgjidhje, njoftoi Ministria e Jashtme ruse në lidhje me votimin e ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë. Ministria e Jashtme ruse thotë se çështja e emrit të Republikës së Maqedonisë duhet të shqyrtohet nga.

20 vjetori i masakrës së Reçakut, familjarët kërkojnë drejtësi

Më 15 janar të 1999 në Reçak të Kosovës u vranë dhe u masakruan barbarisht 45 shqiptarë të paarmatosur nga regjimi serb, ndërsa mes tyre ishte edhe një grua. Edhe pse kanë kaluar 20 vite nga kjo ngjarje e tmerrshme, pasardhësit e të vrarëve vijojnë të kërkojnë drejtësi, por një kërkesë e tillë vijon të mbetet ende larg. Kjo masakër.

Vuçiç tregon përplasjen me Thaçin në Bruksel: Iu sula atij

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka zbuluar një detaj i cili tregon se çfarë i kishte ndodhur me homologun kosovar, Hashim Thaçin gjatë një takimi në Bruksel. Në një intervistë për “TV Pink”, ai u shpreh se në takimet me Thaçin shumicën e rasteve flasin dhe bisedojnë në gjuhën angleze , por kur situata kalon kufijtë e normales, siç tha.

Talat Xhaferi nënshkruan ligjin për shqipen në Maqedoni

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, ka firmosur Ligjin për përdorimin e gjuhëve, të cilin tashmë e ka dorëzuar për botim në Gazetën Zyrtare. Ligjin për përdorimin e gjuhëve rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe në institucionet e pushtetit qendror. Xhaferi njoftimin e ka bërë të ditur në rrjetin social Facebook ku ka shkruar se “Ligji për gjuhët, edhe.

Haradinaj takim kokë me kokë me drejtorin e Crans Montana Forum

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim drejtorin e Crans Montana Forum, Pierre Emannuel Quirin. Haradinaj, fillimisht e falënderoi Pierre Emmanuel Quirin për vizitën në Kosovë dhe për rolin e forumit, i cili siç theksoi kryeministri, punon ngushtë me të gjitha qeveritë dhe organizata të ndryshme që të forcojnë bashkëpunimin ndërkombëtar duke promovuar praktikat e.

Daçiç: Kosova dhe anëtarësimi në BE prioritetet kryesore të Serbisë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, tha sot se dy prioritetet më të rëndësishme të Serbisë për vitin 2019 janë ruajtja e interesave në Kosovë dhe anëtarësimi në Bashkimin Evropian. “Nuk do të heqim dorë nga angazhimi ynë për dialog dhe për kompromis në mënyrë që të gjejmë një zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme. Serbia mbetet e.