Haradinaj takon Papa Françeskun: Kosova, shembull i tolerancës fetare

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë vizitës në Selinë e Shenjtë, është takuar me Papa Françeskun, të cilit i ka shprehur përkushtimin e popullit të Kosovës, që vlerat shpirtërore dhe demokratike t’i ruajë e kultivojë për të mirën përbashkët. Në një postim në “Facebook” shkruan se Kosova është shembull i tolerancës fetare dhe i promovimit të paqes, dhe se rruga.

Fakte të reja nga vrasja e Oliver Ivanoviçit: Dikush ndali kamerat e sigurisë 12 ditë para ekzekutimit

Kanë kaluar 5 muaj nga vrasja e Oliveri Ivanoviqit, ish-liderit të SDP-së në Kosovë, ende nuk është zbardhur si rast nga autoritetet kosovare, madje agjencia serbe e lajmeve ‘Beta’ thuhet se në njëra nga kamerat e vendosura në zyrat e SDP-së nuk kanë regjistruar asgjë në kohën kur është vrarë Ivanoviq. Nga zyra e Prokurorisë në Prishtinë ka folur Ksenija.

Kush po e heton kompaninë turke “që gënjeu” për deportimin e gylenistëve?

Autoritetet e Kosovës nuk kanë ndërmarrë ende asnjë veprim në raport me kompaninë ajrore turke “Birlesik Insaat”, e cila, sipas raportimeve zyrtare, kishte gënjyer institucionet e Kosovës rreth qëllimit të fluturimit drejt Turqisë më 29 mars, kur ishin deportuar gjashtë shtetasit turq nga Kosova për në Turqi. Në Ministrinë e Infrastrukturës thonë se janë në pritje të përfundimit të hetimeve.

Ish kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski, dënohet me dy vite burg

Ish Kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski, është dënuar me dy vite burg. Gjykata e shpalli fajtor Gruevskin për çështjen “Tank”. Çështja lidhet me blerjen e një limuzine luksoze prej 575,000 eurosh që  u bë për të kënaqur dëshirat personale të Gruevskit. Nikolla Gruevski, Gordana Jankulloska dhe Gjoko Popovski janë tre të akuzuarit në këtë çështje. Gruevski ka ndikuar në tenderin për blerjen.

Vrasja e Ivanoviçit, dikush fiku kamerat e sigurisë 12 ditë para krimit

Kanë kaluar 5 muaj nga vrasja Oliveri Ivanovicit, ish- liderit të SDP-së në Kosovë, ende nuk është zbardhur si rast nga autoritetet kosovare, madje agjencia serbe e lajmeve ‘Beta’ thuhet se në njëra nga kamerat e vendosura në zyrat e SDP-së nuk kanë regjistruar asgjë në kohën kur është vrarë Ivanovic. Nga zyra e Prokurorisë në Prishtinë ka folur Ksenija.

Paralajmëron Beogradi: Treni me mbishkrimin “Kosova është Serbi” mund të riniset shumë shpejt

Një tjetër paralajmërim vjen nga Serbia, ndërsa kjo e fundit ka deklaruar se treni me parulla prokative ndaj Kosovës mund të riniset shumë shpejt. Mësohet se parullat me mbishkrimin “Kosova është Serbi” në këtë tren kanë kushtuar 498 mijë dinarë (rreth 4.000 euro) “Fakti se dikujt nuk i pëlqen mesazhi, nuk do të thotë se ne nuk do ta përsërisim….

Nga kapja e shtetit te korrupsioni, pse u rrit pabarazia në Ballkan

Teksa bota e zhvilluar po vuan nga rritja e pabarazisë për shkak të zhvillimeve teknologjike dhe pagesat e larta që japin zhvillimet në fushë ndaj një numri të pakët personash, në vendet e rajonit të Ballkanit Përëndimor (Shqipëria, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi, Kosova dhe Bosnja) pabarazia është krijuar nga niveli i lartë i korrupsionit dhe kapja e shtetit, thuhet.

Erdogan: Në Turqi ka më shumë shqiptarë se sa popullsia e Shqipërisë

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se marrëdhëniet midis Bosnjë-Hercegovinës dhe Turqisë po përparojnë në nivel të shkëlqyeshëm. I ndodhur në Bosnjë-Hercegovinë për një vizitë zyrtare, Erdogani mori pjesë në ceremoninë e organizuar nga Universiteti Ndërkombëtar i Sarajevës për ti dhënë atij titullin “Doktor Nderi”. Në fjalën e rastit Erdoani shprehu kënaqësinë që po e vizitonte Sarajevën për një malli 3-vjeçar.

Tensionet në Egje, vjen kërcënimi i radhës për Greqinë nga Ankaraja: Mos bëj llogari të gabuara se…

Mes tensioneve në rritje midis Turqisë dhe Greqisë mbi incidentet në Egje, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, Hulusi Akar i ka kërkuar në mënyrë indirekte Greqisë që të mos bëjë “llogari të gabuara”. “Ne mund të kryejmë operacione në Afrin [në veriperëndim të Sirisë]. Ne mund të kryejmë operacione në lindjen dhe juglindjen e Turqisë. Nëse është e.

Erdogan lëshon deklaratën bombë: Këtu është përgatitur një atentat ndaj meje

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dhe kryetari i presidencës së Bosnjës, Bakir Izetbegoviq diskutuan sot në Sarajevë një seri çështjesh të rëndësishme për bashkëpunimin mes dy vendeve dhe një nga temat kryesore ishte ndërtimi i autostradës Beograd-Sarajevë, për të cilën u nënshkrua një letër qëllimi. Izetbegoviq tha në konferencën e përbashkët për shtyp se ministrat kompetentë sot nënshkruan një.