Referendum për ndryshimin e emrit, Macron apel qytetarëve maqedonas: Mbështetni marrëveshjen!

Teksa dita e referendumit historik në Maqedoni po afrohet, mbështetja e liderëve ndërkombëtarë sa vjen e shtohet. Në vazhdën e vizitave të figurave më të rëndësishme të politikës europiane dhe asaj amerikane në Shkup, presidenti francez Emmanuel Macron zgjodhi që thirrjen pro votës popullore të 30 shtatorit ta japë përmes një videomesazhi. “Kjo marrëveshje ishte e pashpresë pak muaj më.

Solana: Marrëveshja e Prespës model për zgjidhjen e konflikteve

Ish- përfaqësuesi i lartë i BE-së, Havier Solana në një shkrim në “Projekt Sindikejt” thotë se marrëveshja e Prespës mund të shërbej si një model për zgjidhjen e kontesteve tjera në rajonin e Ballkanit. “Kjo marrëveshje është një frymëzim për një rajon që mbetet i ngatërruar dhe bllokuar nga mosmarrëveshjet rreth identiteteve etnike dhe kombëtare. Ballkani dhe jo vetëm Ballkani.

Ndihmësi i Ahmet Krasniqit: Shqipëria e di kush e vrau Kolonelin

Bashkë me eshtrat e Ahmet Krasniqit në Kosovë është rikthyer edhe misteri për vrasjen e tij. E zgjidhjen e këtij misteri, ndihmës ministri i Ahmet Krasniqit, Muhamet Kajolli, thotë se e di shteti shqiptar. Në një prononcim për Gazetën Express, Kajolli, ka thënë se shteti shqiptar është edhe përgjegjës për vrasjen Ahmet Krasniqit në natën e 21 shtatorit të vitit.

VIDEO/ Të jetosh 11 vjet me plumb gome afër zemrës

Zenel Zeneli nga fshati Bardhosh i Prishtinës mban dy plumba të gomës në trupin e tij. Por, njëri që i shkakton probleme shëndetësore është aq afër zemrës saqë mjekët e kanë të pamundur largimin e tij. Zeneli ishte plagosur më 10 shkurt të vitit 2007 derisa po merrte pjesë në protestat e organizuara nga Lëvizja Vetëvendosje. Atij i ishte dashur.

VIDEO/ Macron mesazh për të mbështetur referendumin në Maqedoni

Presidenti Emanuele Macron ka bërë sot thirrje për të mbështetur referendumin në Maqedoni, i cili do të mbahet më 30 shtator. Përmes një videomesazhi, Macron i drejtohet qytetarëve të Maqedonisë, që të marrin pjesë në votime për njohjen e emrit. Ai theksoi se Marrëveshja e Prespës duhet të mbështetet. Macron pohoi se marrëveshja me Greqinë siguron të ardhme për vendin.

Thaçi “godet” veteranët mashtrues: UÇK-ja ka pasur nga 13 deri 15 mijë luftëtarë

Pas abuzimit me rritjen e numrit të veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, presidenti Thaçi ka deklaruar numrin e saktë. Sipas Thaçit UÇK-ja ka pasur 13 deri në 15 mijë luftëtarë. Kreu i shtetit kosovar tha mbështetjen e tij të plotë për sistemin e drejtësisë, ndërsa shtoi se drejtësia duhet të shkojë deri në fund në identifikimin e çdo rasti.

“Pozicioni me Kosovën nuk ka ndryshuar”, ambasadorja e SHBA në OKB komenton deklaratën e Bolton

Ambasadorja e SHBA në OKB, Nikki Haley tha se pozicionet e qeverisë amerikane në lidhje me Kosovën nuk kanë ndryshuar. E pyetur sot nga media për deklaratën e John Boltonit se “SHBA është e hapur nëse liderët në Ballkan bien dakord për ndryshim kufijsh”, ambasadorja e SHBA pranë OKB, Nikki Haley tha se pozicionet e qeverisë amerikane nuk kanë ndryshuar..

Vuçiç: S’ka forcë që mund të më detyrojë ta njoh Kosovën

“Nuk ka forcë që mund të më detyrojë ta njoh Kosovën”. Kështu deklaroi presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Teksa komentoi qëndrimin e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj lidhur me kufijtë, Vuçiç tha: “Për cilët kufij është fjala? Atyre që i njeh Rusia apo ata që i njeh Amerika, ata që i njeh Spanja apo Italia, apo ata që i njeh.

Lavrov: Të respektohet marrëveshja Kosovë-Serbi

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov ka thënë se Rusia e përshëndet dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Begradit si dhe ka bërë thirrje që marrëveshjet që arrihen nga ky dialog të zbatohen. “Është e nevojshme të respektohen parimet e rezolutës 1244. Ne e përshendesim dialogun e drejtëpërdrejt ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit por më e rëndësishme është që ajo që arrihet.

Ambasadorja amerikane: SHBA flet me një zë për Kosovën

Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, tha të enjten se “pozicioni amerikan për Kosovën nuk ka ndryshuar dhe ajo mbetet vend mik i Shteteve të Bashkuara”. E pyetur nga gazetarët për qëndrimin amerikan në dritën e deklarimit të mëhershëm të këshilltarit për siguri kombëtare John Bolton që “nëse të dyja palët arrijnë marrëveshje, Shtetet e Bashkuara nuk e.