Zgjedhjet në Turqi/ A mund të humbasë Erdogan gjithçka?

Nga Deutsche Welle Rexhep Taip Erdogan ka fituar çdo palë zgjedhje në Turqi për 16 vitet e fundit. Kriza e tanishme ekonomike do të thotë se ai është tani në rrezik të humbasë shumicën e tij parlamentare dhe rizgjedhja e tij si president nuk është e sigurtë. Nëse besojmë sondazhet e fundit, 45-50% e elektoratit turk do të votojnë në zgjedhjet.

Marrëveshja Maqedoni-Greqi, një faqe e re bashkëpunimi në Ballkan

Nga Radio Evropa e Lire Marrëveshja e arritur mes Maqedonisë dhe Greqinë, për ndryshimin e emrit në “Republika e Maqedonisë së Veriut”, paraqet një bazament shumë të shëndoshë për t’i dhënë fund kontestit dy dekadësh, mes dy vendeve fqinje, thonë njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare duke shtuar se kjo marrëveshje përpos që hap perspektiva për të ardhmen e shtetit me rëndësi të.

“Kali i Trojës” i Erdoganit në Maqedoni

Shumica e shqiptarëve në Maqedoni identifikohen së pari si myslimanë dhe më pas nga identiteti si shqiptarë. Krahasuar me shtetet e tjera ballkanike ku jetojnë shqiptarët të cilët nuk e konsiderojnë fenë si një faktor dominues në jetën e tyre, shqiptarët në Maqedoni janë mbështetësit më të vendosur të Erdoganit dhe axhendës së tij islamike. Nga Alon Ben-Meir & Albana.

Fituesi më i madh i samitit Trump-Kim është Kina

Nga Josh Rogin Në ëndrrat më të egra të presidentit kinez Xi Jinping, ai nuk mund të kishte parashikuar një rezultat më të mirë të samitit të Presidentit Trump me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un – të paktën për sa i përket interesave të Pekinit. Pas një dite takimesh, Trump ra dakord të ndalë stërvitjet ushtarake të.

Paralajmërimi i ministrit italian se “Ilegalët” duhet të bëjnë gati çantat dhe çfarë do të ndodhë

Nga Bernd Riegert Numri i azilkërkuesve dhe migrantëve që vijnë në Itali krahasuar me një vit më parë ka rënë me 75 përqind. Që prej fillimit të vitit me varka nga deti kanë ardhur vetëm 13.000 njerëz, të nisur kryesisht në Libi. Marrëveshja me Libinë, kontrollet e shtuara kufitare dhe frikësimi i migrantëve prej tyre tregojnë efektin e shpresuar nga.

Populistët në pushtet/ Ku do ta çojnë Italinë ‘5 Yjet’ dhe ‘Lega’

Qeveria e re e populistëve u betua, duke i dhënë fund disa muajve pasiguri politike në Itali. Partitë anti-establishment, Lëvizja 5 Yjet dhe Lega u bënë bashkë në koalicion, duke u përgatitur për të shkurtuar taksat, për të vendosur një të ardhur bazë për të varfërit, dhe deportimin e 500 mijë emigrantëve nga ekonomia e tretë më e madhe e.

Kolapsi i populistëve/ Italia në prag të një krize të re financiare

Italia rrezikon të zhytet në një krizë të re financiare, pasi Banka e Italisë tha se udhëheqësit e vendit nuk mund të “shpërfillin” kufizimet fiskale dhe traktatet e saj. Ignazio Visco, kryetari i bankës, tha se Italia ishte në rrezik të humbjes së “asetit të besueshmërisë”, pasi investitorët dhe politikanët e Brukselit janë alarmuar gjithnjë e më shumë për trendin anti-euro në.

Analiza/ Një vit pas bllokade, Katari nuk njeh krizë

Ka kaluar gati një vit që nga vendosja e bllokadës ndaj Katarit nga Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti. Por si po e përballon Katari këtë situatë? Nëse ka vërtet krizë, ajo nuk vërehet as gjatë fluturimit për në Douha, as përgjatë muajit të Ramazanit në të cilin shumë dyqane dhe restorante janë të mbyllura orëve të.

“Mbrojtja e Rendit Liberal Botëror”

Nga John McCain “Ata që besojnë te rendi liberal botëror, duhet të luftojnë që ta ruajnë”, thotë John McCain, senatori republikan nga Arizona dhe kryetar i Komisionit të Shërbimeve të Armatosura në Senat. 70 vite më parë, kur hartoi planin “Marshall”, për të ndihmuar Europën që të rimëkëmbej pas Luftës së Dytë Botërore nëpërmjet ndihmës amerikane, George Marshall e nisi punën.

Dritëhijet ruse mbi paratë e presidentit Trump

Nga NY Times Para se të krijoheshin akuzat për bashkëpunim me Rusinë, ishin ngritur shumë pyetje për financat e Donad Trump-it. Në ato kohë të pafajshme, pyetjet ishin më shumë për punë transparence: pse nuk tregonte dhe Trump si gjithë kandidatët e tjerë se sa taksa kishte paguar? Mos ndoshta nuk ishte vërtet miliarder? Këtë javë është bërë e qartë se.