X

Kërkoi rikthimin, Britania e Madhe i heq nënshtetësinë xhihadistes së ISIS

Nuk mund të kthehet në shtëpi Shamina Begum, vajza e larguar 15 vjeçe nga Londra në vitin 2015, me dy shokë të fesë islame pasi ajo u bashkuar me ISIS në Siri.

Qeveria britanike ka vendosur t’i heqë nënshtetësinë. E reja e ngecur në një kamp refugjatësh, kishte kërkuar ditët e fundit të kthehej në Mbretërinë e Bashkuar. Por ministri i Brendshëm, Sajid Javid vendosi t’i priste çdo rrugë.

Lajmi u bë i ditur nga Tasnime Akunjee, avokati i vajzës, i cili bëri me dije se familja ka marrë një njoftim nga Ministria e Punëve të Brendshme, duke deklaruar se vajza ka humbur nënshtetësinë e saj.

Shamima Begum, e rritur në Bethnal Green (në lindje të Londrës), është tani 19 vjeç dhe ka lindur një fëmijë në një kamp refugjatësh sirian në ditët e fundit.

E njëjta fushë në të cilën mediat britanike e gjurmuan kohët e fundit atë dhe ku ajo gjeti strehë pasi burri i saj ishte një shtetas holandez i konvertuar në islam xhihadist, të cilit i ishte bashkuar si “nusja e Allahut”.

More in BOTA, LAJME
Dhunoi gruan, ja çfarë i gjen policia në shtëpi 50 vjeçarit

Policia e Tiranës ka arrestuar një 50-vjeçar pasi kishte dhunuar bashkëshorten e tij. Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e...

Close