X

Tragjedi në ujërat e Qipros, fundoset anija me 150 refugjatë, të paktën 19 të vdekur

Të paktën 19 persona kanë humbur jetën, 103 janë shpëtuar dhe 25 të tjerë janë të zhdukur, si pasojë e fundosjes së një anije me refugjatë në ujërat e Qipros Turke, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas Rojës Bregdetare të Qipros Turke, një varkë me rreth 150 refugjatë është fundosur në ujërat e bregut të Yeni Erenköy (Gialousa). Pas incidentit ekipet e shpëtimit të Rojës Bregdetare kanë ndërhyrë, por bëhet e ditur se 19 persona kanë humbur jetën, ndërsa 103 persona janë shpëtuar.

Zyrtarët njoftuan se vazhdojnë punimet për kërkim-shpëtim të 25 persona të cilët mbeten të zhdukur. Në punimet e kërkim-shpëtimit marrin pjesë edhe zyrtarët turq. Refugjatët e shpëtuar nga varka e fundosur janë dërguar në Turq

More in BOTA
Dy vjet pas puçit, Erdogan i jep fund gjendjes së jashtëzakonshme

Dy vjet pas gjëndjes së jashtëzakonshme Erdogan mban një premtim të fushatës. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kishte premtuar...

Close