Teatri i ri Kombëtar, regjisori zbulon plagjiaturën: Projekti i skualifikuar për Operan në Korenë e Jugut

Një ditë pas prezantimit nga ana e kryeministrit Rama të projektit për Teatrin e ri Kombëtar, vepër e arkitektit danez, Bjarke Ingels, regjisori Kastriot Çipi del me një deklaratë të fortë.

3

 Sipas tij, “Projekti i Ramës për TK është në fakt projekti i studios ukrainase Forma, fitues i çmimit të tretë (pra i skualifikuar) në konkursin për Operan e Busanit në Korenë e Jugut”.

Shenimi i Çipit  

Plagjiaturë e arkitektit danez apo paljaçatë e pushtetit? Projekti i Ramës për TK është në fakt projekti i studios ukrainase Forma, fitues i çmimit të tretë (pra i skualifikuar) në konkursin për Operan e Busanit në Korenë e Jugut. Shikojini fotot dhe gjykoni vetë!
Faleminderit për zbulimin Ervin Goci!
Faqja e studios Forma:
http://www.formaarchitects.com/projects.php?i=56

6543

More in AKTUALITET, LAJME
VIDEO/Katër në pranga, shpërndanin drogë në shkolla

Goditet një grup që shpërndante lëndë narkotike në afërsi të shkollës. Arrestohen në flagrancë 4 shtetas. Sekuestrohen doza më lëndë...

Close